Beteja e Vukovarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kulla e ujësjellsit në Vukovar e dëmtuar rëndë, e kthyer në simbolin e pasluftës

Beteja e Vukovarit ishte një 87-ditor rrethimi i VukovaritKroacinë lindore nga Ushtrisë Popullore Jugosllave, mbështetur nga forca të ndryshme paramilitare nga Serbia, në mes të gushtit dhe nëntor 1991. Para Luftës Kroate e Pavarësisë, qyteti barok ishte një komuniteti i begatë, të kroatëve, serbëve, dhe grupeve të tjera etnike. Në vitin 1990, politikat nacionaliste, të ndjekura nga Presidenti Sllobodan MillosheviçtSerbisë dhe presidenti i Kroacisë Franjo Tugjman, çoi në shpërthimin e një kryengritje të armatosur nga serbët e Kroacisë, të mbështetur nga qeveria serbe dhe grupet paramilitare. Si militarët serbë kroat mori kontrollin e serbëve të zonave të populluara të Kroacisë, ushtria jugosllave filloi të ndërhyjë në favor të rebelimit. Konflikti shpërtheu në rajonin lindor kroat të Sllavonisë në maj 1991. Në gusht, ushtria jugosllave ka nisur një sulm në shkallë të gjerë kundër Kroacisë-territori mbajtur në Sllavoninë Lindore, duke përfshirë edhe Vukovarit.

Vukovari u mbrojt me rreth 1.800 ushtarë të armatosur lehtë të Gardës Kombëtare Kroate dhe vullnetarë civile, kundër 36.000 ushtarëve jugosllave dhe paramilitarët serbë të pajisur me forca të blinduara të rënda dhe artileri. Gjatë betejës, predha dhe raketa u qëlluan në qytet në një normë prej 12.000 për ditë. Në të njëjtën kohë, kjo ishte beteja të ashpra dhe më të zgjatura në Evropë, dhe Vukovar ishte i pari qytet i madh evropian shkatërruar tërësisht që prej Lufta e Dytë Botërore. Kur Vukovar ra në 18 nëntor 1991, qindra ushtarë dhe civilë u masakruan nga forcat serbe, dhe së paku 31.000 civilë u dëbuan nga qyteti dhe rrethinat e saj. Vukovar ishte pastruar etnikisht nga jo-serbe popullsisë së saj dhe u bë pjesë e vetëshpallur Republika e Krajinës Serbe. Disa zyrtarë serbë ushtarake dhe politike, duke përfshirë edhe Millosheviqit, ishin të akuzuar më vonë dhe në disa raste u burgos për krime lufte të kryera gjatë dhe pas betejës.

Beteja rraskapitur ushtrinë jugosllave dhe i provoi një pikë kthese në luftën kroate. Një armëpushim është shpallur disa javë më vonë. Vukovari ka mbetur në duart serbe deri në vitin 1998 kur ajo ishte ri-integruar në mënyrë paqësore në Kroaci. Ajo ka qenë që rindërtuar, por ka më pak se gjysma e popullsisë së para luftës dhe shumë ndërtesa janë plagosur ende nga beteja. Dy komuniteteve etnike kryesore të tij mbeten thellësisht të ndarë dhe nuk ka rifituar prosperitetin e saj të mëparshëm.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]