Jump to content

Beverly Hills Cop III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beverly Hills Cop III
Regjia ngaJohn Landis
Shkruar ngaSteven E. de Souza
Bazuar nëPersonazhe nga Danilo Bach dhe Daniel Petrie, Jr.
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaMac Ahlberg
MontazhiDale Beldin
MuzikaNile Rodgers

Kompania prodhuese
Eddie Murphy Productions
Shpërndarë ngaParamount Pictures
Data e publikimit
25 maj 1994
Kohëzgjatja
104 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$70 milionë[2][3]
Fitimi$119.2 milionë[4]

Beverly Hills Cop III është një film komedi aksion amerikan i vitit 1994 me Eddie Murphy dhe me regji të John Landis, i cili më parë kishte punuar me Murphy në Trading Places dhe Coming to America. Është filmi i tretë në serinë filmike e Beverly Hills Cop.

Murphy sërish luan policin e Detroitit Axel Foley, i cili sërish kthehet në Beverly Hills, Kaliforni, për të ndaluar një bandë falsifikatorësh që janë përgjegjës për vdekjen e shefit të tij. Foley bashkohet me mikun e tij, detektivin e Beverly Hills, Billy Rosewood (Judge Reinhold), dhe hetimi i tij e çon atë në një park argëtimi të njohur si Bota e Çudirave. Filmi përmban një sërë paraqitjesh në skenë nga personalitete të njohura të filmit, duke përfshirë Robert B. Sherman, Arthur Hiller, John Singleton, Joe Dante, Barbet Schroeder, Peter Medak, legjenda e efekteve speciale Ray Harryhausen dhe George Lucas si një mbrojtës udhëtimi.

Beverly Hills Cop III u publikua më 25 maj 1994 dhe fitoi 42.6 milionë dollarë në Shtetet e Bashkuara dhe 76.5 milionë dollarë në arkat e huaja për një total prej 119.2 milionë dollarësh në mbarë botën. Filmi u konsiderua nga kritikët dhe vetë Murphy si filmi më i dobët në trilogji.[5]

Një natë në Detroit, Axel Foley (Eddie Murphy) planifikon të arrestojë një bandë hajdutësh makinash që drejtojnë një dyqan lokal bërxollësh. Pa dijeninë e shefit të tij, inspektorit G. Douglas Todd (Gil Hill), Axel ka anuluar SWAT, duke synuar të bastisë dyqanin duke përdorur vetëm ekipin e tij. Ndërkohë, një grup prej katër burrash mbërrijnë në dyqanin e bërxollave për të marrë një furgon kubik që kishin rrëmbyer hajdutët e makinave. Udhëheqësi i grupit konfirmon se automjeti ende përmban ngarkesën e tij, e cila përbëhet nga arka të etiketuara si pronë e qeverisë së SHBA-së, dhe më pas i detyron njerëzit e tij të ekzekutojnë hajdutët e makinave.

Ndërsa vrasësit janë gati të largohen, Axel, i pavetëdijshëm për atë që ka ndodhur brenda, vazhdon me planin e tij për të hyrë në dyqan dhe shpejt gjen ekipin e tij të paarmatosur. Todd, i mbërritur pak çaste më vonë, qëllohet për vdekje nga drejtuesi i grupit. Ndërsa autorët arratisen në furgonin kub, një Axel i zemëruar ndjek në një nga makinat pjesërisht të çmontuara nga dyqani, por kapet dhe ndalohet nga agjenti i Shërbimit Sekret Steve Fulbright (Stephen McHattie). Fulbright informon Axel se vrasësi duhet të mbetet i lirë sepse qeveria federale po ndjek një skemë më të madhe në të cilën ai është i përfshirë.

Pas varrimit të Todit, Axel mëson se disa të dhëna të lëna pas nga vrasësit tregojnë në Botën e Çudirave, një park tematik në Beverly Hills, Kaliforni, në pronësi të "Uncle" Dave Thornton (Alan Young). Axel mbërrin në Beverly Hills dhe ribashkohet me mikun e tij Billy Rosewood (Judge Reinhold), i cili është promovuar në "Zëvendësdrejtor i Operacioneve për Komandën Operative Ndërdepartamentale të Sistemeve të Përbashkëta" (DDO-JSIOC), dhe takon Jon Flint (Héctor Elizondo), Billy's partner i ri pas daljes në pension të John Taggart. Flint telefonon mikun e tij Ellis DeWald (Timothy Carhart), kreun e sigurisë së parkut Wonder World, për t'i bërë të ditur se Axel po vjen në park për hetimin e tij.

Axel takohet dhe miqësohet me Janice Perkins (Theresa Randle) gjatë turneut në ambientet e prapaskenës së parkut. Më pas, ai është pikasur nga sigurimi, është qëlluar dhe sulmuar dorë më dorë. Axel tërhiqet në sipërfaqe, ku pret radhën për të hyrë në udhëtimin me Spider Ferris wheel. Rojet bllokojnë aksidentalisht udhëtimin, duke vënë në rrezik jetën e dy fëmijëve të vegjël. Axel i shpëton ata dhe më pas dërgohet te menaxheri i parkut Orrin Sanderson (John Saxon). Kur DeWald thirret për të kundërshtuar pretendimin se Axel u sulmua nga njerëzit e sigurisë pa sfidë paraprake, Axel e njeh menjëherë DeWald si vrasësin e Todd, por Rosewood dhe Flint refuzojnë ta besojnë këtë pretendim sepse DeWald po mban një reputacion të patëmetë publik. Megjithatë, Axel vizitohet më vonë nga Uncle Dave dhe Janice, të cilët e informojnë atë se stilisti i parkut Wonder World dhe shoku i ngushtë i Dave, Roger Fry, është zhdukur në mënyrë misterioze ndërsa inspektonte terrenin dy javë më parë, duke lënë vetëm një letër me një mesazh të fshehtë.

Axel përpiqet ta pengojë DeWald të zbulojë përfshirjet e tij kriminale, pavarësisht paralajmërimeve të vazhdueshme nga Fulbright, por DeWald rezulton shumë i qetë për t'u kapur në një gabim. Kur Axel më vonë gërmon më thellë në një seksion të mbyllur të parkut, ai zbulon se DeWald dhe Sanderson drejtojnë një unazë falsifikuese që përdor Wonder World si ballë dhe DeWald ishte në dyqanin e copave në Detroit për të marrë në dorë printimin bosh. letër e përdorur për monedhën amerikane. Axel më vonë takohet me xhaxhain Dave për ta pyetur atë për detaje të mëtejshme për të gjetur një pjesë të provave të mundshme, dhe në këtë mënyrë zbulon se letra paralajmëruese e Fry është shkruar në të vërtetë në një fletë të letrës së vjedhur të nenexhikut. Megjithatë, përpara se të mund të përdorte ato prova, Xha Dave u qëllua nga DeWald dhe Axel vendoset në kornizë për të shtënat e tij.

Pasi u largua nga DeWald dhe e solli xhaxhain Dave në një spital, Axel vendos të provojë pafajësinë e tij duke sulmuar parkun, duke thirrur Rosewood dhe Flint për ta ndihmuar. Përleshja që rezultoi vret pasardhësit e DeWald, dhe pas një lufte trup më dorë, Axel qëllon dhe vret DeWald, duke marrë kështu hakmarrjen ndaj Todit. Gjatë përleshjes, Sanderson u qëllua për vdekje në shtypshkronjë nga agjenti Fulbright, i cili më pas shfaqet para Axel për të shpjeguar se kishte të drejtë. Axel kupton përfshirjen aktuale të Fulbright me falsifikuesit dhe e qëllon atë gjatë një beteje të shkurtër. Xha Dave shërohet plotësisht dhe falënderon Axelin për ndihmën e tij duke krijuar një personazh të ri për Wonder World me emrin e tij, Axel Fox, dhe Axel fillon një marrëdhënie me Janice.

  1. ^ "BEVERLY HILLS COP III (15)". British Board of Film Classification (në anglisht). 13 maj 1994. Marrë më 28 nëntor 2015.
  2. ^ Cook, John Evan (5 janar 1993). "Par puts 'Cop III' off 8 wks". Variety (në anglisht). Marrë më 20 prill 2022.
  3. ^ "'BEVERLY HILLS COP III' COULD FINALLY GET ROLLING THIS SUMMER". Orlando Sentinel (në anglisht). Marrë më 15 shkurt 2020.
  4. ^ "Beverly Hills Cop III (1994)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 2009-09-22.
  5. ^ "Eddie Murphy: 'Beverly Hills Cop 3' Was 'Garbage'". The Hollywood Reporter, 12 shkurt 2015 (në anglisht). Marrë më 12 shkurt 2015.