Biblioteka Kombëtare e Norvegjisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Biblioteka Kombëtare e Norvegjisë është themeluar në vitin 1989. Detyra e saj kryesore është "të ruajë të kaluarën për të ardhmen". Biblioteka ndodhet si në Oslo ashtu edhe në Mo i Rana . Ndërtesa në Oslo u restaurua dhe u rihap në 2005.

Para ekzistencës së Bibliotekës Kombëtare, Bibliotekës Universitare të Oslos iu caktuan detyrat që normalisht i takonin një biblioteke kombëtare .

Agjencia Norvegjeze ISBN, përgjegjëse për caktimin e ISBN-ve me prefiksin 82- dhe 978-82-, është pjesë e Bibliotekës Kombëtare të Norvegjisë. Biblioteka Kombëtare është gjithashtu përgjegjëse për depozitat e ligjshme të bëra nga botuesit në Norvegji . I gjithë materiali duhet të dorëzohet pa pagesë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 gusht 2005, Norvegjia hapi një bibliotekë kombëtare plotësisht funksionale për herë të parë në historinë e saj. [1] Kjo ndodhi saktësisht 100 vjet pasi Norvegjia shpërndau bashkimin e saj me Suedinë. Megjithëse fitimi i pavarësisë në vitin 1905 shënoi kulmin e nacionalizmit norvegjez, Norvegjisë iu desh një shekull që nga të qenit një shtet-komb sovran në krijimin e bibliotekës së saj kombëtare. Krijimi i bibliotekës kombëtare evoluoi si rezultat i një procesi të gjatë politik. Që nga viti 1813, Biblioteka e Universitetit të Oslos kishte funksionuar si një bibliotekë për universitetin dhe një bibliotekë kombëtare. Në vitin 1989, Norvegjia krijoi një depo në Rana në pjesën veriore të vendit si pjesë e bibliotekës kombëtare, me një mandat për të ruajtur gjithçka të botuar brenda vendit në përputhje me një version të rishikuar të Aktit të Depozitimit Ligjor. Biblioteka e Universitetit të Oslos ruajti mandatin e saj për të ruajtur koleksionet historike dhe unike dhe për t'i vënë të gjitha koleksionet e saj të disponueshme për publikun. Në vitin 1999, këto detyra u konsoliduan brenda një dege të sapokrijuar të bibliotekës kombëtare në Oslo. Janë bërë rregullime të përkohshme për periudhën ndërmjet viteve 1999 dhe 2005, ndërsa ndërtesa e bibliotekës ishte duke u rinovuar. Në vitin 2005, biblioteka kombëtare u zhvendos në një ndërtesë të rinovuar në Oslo, e cila shënoi fillimin e vërtetë për këtë institucion të ri kombëtar. Me rihapjen e saj në 2005, biblioteka kombëtare hapi faqen e saj të ridizajnuar. Institucioni synonte të prezantohej si një bibliotekë moderne, me prani fizike dhe dixhitale. Sipas faqes së internetit, ajo do të ishte burimi kryesor i informacionit rreth Norvegjisë, norvegjezëve dhe kulturës norvegjeze, dhe burimi kryesor i Norvegjisë për mbledhjen, arkivimin dhe shpërndarjen e mediave norvegjeze. [1]

Projekti i Bibliotekës Dixhitale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biblioteka Kombëtare e Norvegjisë filloi procesin e dixhitalizimit në vitin 2006 me synimin për të dixhitalizuar të gjithë koleksionin e saj. Në tetor 2012, Ministrja e Kulturës, Hadia Taxhik, hapi faqen e internetit Bokhylla si shërbim i përhershëm. Kur u lançua, shërbimi ofroi 104,000 libra në internet nga 250,000 gjithsej libra të botuar në Norvegji para vitit 2000. Biblioteka Dixhitale e Norvegjisë nganjëherë quhet edhe NBdigital. [2]

Për shkak të kufizimeve të së drejtës së autorit, Bokhylla aplikon bllokimin e adresave IP për disa nga librat që janë të disponueshëm vetëm për adresat IP norvegjeze. Për akses jashtë hapësirës IP norvegjeze, përdoruesit duhet të aplikojnë përmes formularit të veçantë. [3]

Në vitin 2013, Bokhylla raportoi 51 milionë shikime të faqeve të ofruara gjatë vitit 2012, gjë që tregon se, për përdoruesit e saj, Biblioteka Kombëtare e Norvegjisë është në thelb një bibliotekë dixhitale.

Shih[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b AKLE, Marianne (tetor 2010). "National reproduction: Norway's new national library". Nations & Nationalism. 16 (4): 753–773. doi:10.1111/j.1469-8129.2010.00450.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Homepage". National Library of Norway. Marrë më 17 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Access request form". National Library of Norway. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]