Bidarray

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bidarrë
Bidarrai
Komunë
Pelota baske
Pelota baske
Stema Bidarrë
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiPyrénées-Atlantiques
QarkuBayonne
KantoniMontagne Basque
NdërkomunalitetCA Pays Basque
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-Michel Anchordoquy[1]
Sipërfaqja
1
38.200 km2 (14.749 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
662
 • Dendësia17/km2 (45/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
64124 /64780
Lartësia61–935 m (200–3,068 ft)
(avg. 120 m or 390 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Bidarray ( shqiptimi frëngjisht: [bidaʁaj] ; Baskisht: Bidarrai ; Shqip: Bidarra) është një komunë e departamentit Pyrenees-AtlantiquesFrancën jugperëndimore. [2] Ndodhet në ish-provincën e Navarrës së Poshtme . [3] Stacioni Bidarray-Pont-Noblia ka lidhje hekurudhore me Saint-Jean-Pied-de-Port, Cambo-les-Bains dhe Bajonën.

Këtu ndodhet ura Noblia, një urë romake që përshkon lumin Nive. Sipas legjendës ajo u ndërtua nga Laminak ose Sorginak (shtrigat) brenda një nate, duke i dhënë pseudonimin "Ura e Ferrit".

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 4 maj 2022.
  2. ^ INSEE commune file
  3. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura AES