Bill Prady

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
BillPrady1.jpg

Bill Prady (William Scott Prady; lindur më 7 qershor, 1960 [1]) është shkrimtar televiziv dhe producent i cili ka punuar në sitcome-t amerikane dhe disa programe tjera televizive, duke përfshirë Married... with Children, Dream On, Star Trek: Voyager, Dharma & Greg, dhe Gilmore Girls dhe është bashkë-krijues i The Big Bang Theory.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karierën si shkrimtar ai e filloj duke shkruar për Muppets.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Programi Rezultati
1989 WGA Award Outstanding Achievement: Variety, Musical, Award, Tribute or Special Event Miss Piggy’s Hollywood Fitues/e
1990 WGA Award Outstanding Achievement: Variety, Musical, Award, Tribute or Special Event Time Warner Presents the Earth Day Special Fitues/e
1991 CableACE Award Outstanding Achievement in Children’s Programming The Presidential Inaugural Celebration for Children Fitues/e
1991 WGA Award Outstanding Achievement: Variety, Musical, Award, Tribute or Special Event The Muppets Celebrate Jim Henson Fitues/e
1991 Emmy Award Outstanding Writing in a Variety or Music Program The Muppets Celebrate Jim Henson Kandidat/e
1996 The People’s Choice Awards Favorite New Television Comedy Series Caroline in the City Fitues/e
1998 The People’s Choice Awards Favorite New Television Comedy Series Dharma & Greg Fitues/e
1998 Golden Globe Award Best Series: Musical or Comedy Dharma & Greg Kandidat/e
1999 Golden Globe Award Best Series: Musical or Comedy Dharma & Greg Kandidat/e
1999 WGA Award Outstanding Achievement: Comedy Series Dharma & Greg Kandidat/e
2009 TCA Award Outstanding Achievement in Comedy The Big Bang Theory Fitues/e
2009 Satellite Award Best Television Series: Musical or Comedy The Big Bang Theory Kandidat/e
2010 Golden Globe Award Best Series: Musical or Comedy The Big Bang Theory Kandidat/e
2010 The People’s Choice Awards Favorite Television Comedy Series The Big Bang Theory Fitues/e
2010 TCA Award Outstanding Achievement in Comedy The Big Bang Theory Kandidat/e
2011 Emmy Award Outstanding Comedy Series The Big Bang Theory Kandidat/e
2011 The People’s Choice Awards Favorite Television Comedy Series The Big Bang Theory Kandidat/e
2011 Producers Guild of America Award Outstanding Comedy Series The Big Bang Theory Kandidat/e
2011 Critics' Choice Television Award Best Comedy Series The Big Bang Theory Kandidat/e
2012 Satellite Award Best Television Series: Musical or Comedy The Big Bang Theory Fitues/e
2012 TCA Award Outstanding Achievement in Comedy The Big Bang Theory Kandidat/e
2012 Monte-Carlo Television Festival Outstanding International Producer The Big Bang Theory Kandidat/e
2012 Emmy Award Outstanding Comedy Series The Big Bang Theory Kandidat/e
2012 Producers Guild of America Award Outstanding Comedy Series The Big Bang Theory Kandidat/e
2012 Critics' Choice Television Award Best Comedy Series The Big Bang Theory Kandidat/e
2012 Golden Globe Award Best Series: Musical or Comedy The Big Bang Theory Kandidat/e
2013 The People’s Choice Awards Favorite Television Comedy Series The Big Bang Theory Fitues/e
2013 Critics' Choice Television Award Best Comedy Series The Big Bang Theory Fitues/e
2013 TCA Award Outstanding Achievement in Comedy The Big Bang Theory Fitues/e
2013 Teen Choice Awards Choice Award: Best Comedy The Big Bang Theory Kandidat/e
2013 Monte-Carlo Television Festival International TV Audience Award The Big Bang Theory Fitues/e
2013 Emmy Award Outstanding Comedy Series The Big Bang Theory Kandidat/e
2013 Golden Globe Award Best Series: Musical or Comedy The Big Bang Theory Kandidat/e
2014 The People’s Choice Awards Favorite Television Comedy Series The Big Bang Theory Fitues/e

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Twitter posting 9/12/12". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]