Billie Eilish O'Connell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Billie O'Connell
O'Connell posing on the street
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)Vocals
Labeli
WebsiteStampa:Official URL

Billie Eilish Pirate Baird O'Connell (e lindur më 18 dhjetor 2001) është një këngëtare dhe kantautore amerikane. Lindur dhe rritur në Highland Park, Los Angeles, ajo filloi të këndojë në moshë të re. Ajo së pari fitoi vëmendjen e mediave në vitin 2016 kur ngarkoi këngën "Ocean Eyes" në SoundCloud, dhe ajo u lëshua më pas në Interscope Records Darkroom.

Albumi i parë i studios së O'Connell, When We All Fall Asleep, Where Do We Go? (2019), arriti në majë të Billboard 200 dhe u bë albumi me performancën më të mirë të vitit 2019 në SHBA.

Përqendrimet e saj përfshijnë pesë çmime Grammy, dy çmime muzikore amerikane, dy rekorde botërore Guinness dhe tre MTV Video Music Awards. O'Connell është personi më i ri, femra e parë dhe i vetmi artisti tjetër që fiton katër kategoritë kryesore të Grammy, Album of Year, Record of the Year, Song of the Year dhe the Best New Artist në të njëjtin vit.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Billie Eilish Pirate Baird O'Connell [5] lindi në Los Anxheles, Kalifornia, më 18 dhjetor 2001, e bija e aktores dhe skenaristes Maggie Baird dhe aktorit Patrick O'Connell, të cilët janë edhe muzikantë. Ajo është me origjinë irlandeze dhe skoceze. Ajo u rrit në lagjen Highland Park të Los Anxheles. Ajo ishte shkolluar në shtëpi dhe nëna e saj i mësoi asaj dhe vëllait te saj të madh Finneas O'Connell bazat e shkrimit të këngëve. Eilish shkroi këngën e saj të parë në moshën katër vjeç; ndërkohë, Finneas kishte shkruar, performuar dhe nxjerre këngët e tij me grupin e tij. Prindërit e tyre i inkurajuan ata e të eksploronin çdo gjë që dëshirojnë, përfshirë klasat e artit dhe aktrimin. Ajo performoi në shfaqje talentesh dhe u bashkua me korin e Fëmijëve në Los Anxheles në moshën tetë vjeç.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2015–2017:Don't Smile at Me[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eilish duke performuar në gusht 2017

Në Tetor 2015, Eilish regjistroi këngën " Ocean Eyes ", e shkruar fillimisht nga Finneas për grupin e tij, dhe ia dërgoi mësuesit të saj të vallëzimit, i cili ndihmoi në koreografinë per nje kërcim për të. [4] [5] "Ocean Eyes", u realizua si debutimi i Eilish e për SoundCloud në vitin 2016. Një video muzikore u publikua në Mars 2016, dhe një video e Eilish duke realizuar një kercim me këngën u publikua në nëntor 2016. Kënga u certifikua me platin nga RIAA [6] dhe arriti kulmin në numrin 84 në Billboard Hot 100 në maj 2019. Po atë vit, Eilish publikoi edhe këngën "Six Feet Under". "Ocean Eyes" u ribotua në të gjithë botën përmes Darkroom dhe Interscope Records më 18 nëntor 2016. Më 14 Janar 2017, Eilish realizoi një EP me katër remixe të "Ocean Eyes".Billie kishte nje ndjenje shume te madhe per nje djale adoleshent Shqiptar

[7]

2018 – e tashmja: When We All Fall Asleep, Where Do We Go?[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eilish duke performuar në MTV në vitin 2019

Në shkurt të vitit 2018, Eilish nisi në turneun Where's My Mind, i cili përfundoi në Prill 2018. [8] Për Record Store Day 2018, Eilish realizoi një version akustik të këngës së saj" Party Favor "dhe një mbulesë akustike të Drake 's" Hotline Bling ". [9] Eilish bashkëpunoi me këngëtarin amerikan Khalid për këngën " Lovely ", e cila u publikua në Prill 2018 dhe shtoi në kolona zanore për sezonin e dytë të 13 Reasons Why . [10] Ajo gjithashtu publikoi këngën "Bitches Broken Hearts" dhe " You should See Me in a Crown ", [11] Në korrik 2018, Eilish performoi në .Mo Pop Festival [12] Në Tetor 2018, Eilish publikoi këngën "When The Party's Over. dhe nënshkroi një kontratë modelimi me Next Models . [13] Ajo u vendos në listën Forbes 30 Under 30 2018 në nëntor të atij viti, [14] [15] dhe nxorri kengen "Come Out and Play" shkruar për një reklamë Apple me temë festash.

Në fillim të janarit 2019, EP Eilish's Don’t Smile at Me arriti 1 miliardë streams në Spotify. [9] Atë muaj, Eilish nxorri ​​"Bury a Friend" si kenga e trete nga albumi i saj i parë debutues When We All Fall, Asleep Where Do We Go? [48] [49] së bashku me "When I Was Oldee". Eilish bashkëpunoi me Youtube për një dokumentar me titull "A Snippet Into Billie's Mind".  Kenga e saj e katërt nga albumi, "Wish You Were Gay", u publikua në 4 Mars 2019.

Në gusht të vitit 2019, Eilish bashkëpunoi me Apple Music for Music Lab: Remix Billie Eilish, pjesë e seancave të Laboratorit Muzikor të Apple Stores, gjatë së cilës fansat dekonstruktojnë këngën e saj "You should See Me In A Crown" dhe të mësojnë se si të krijojnë remixin e tyre në Apple pajisje dhe Garageband.

Më 13 nëntor 2019, ajo publikoi kengen e saj të radhës,"Everything I wanted"

Më 20 nëntor 2019, Eilish u nominua për gjashtë çmime Grammy, duke përfshirë Rekordin e Vitit dhe Këngën e Vitit për "Bad Guy", si dhe Albumin e Vitit dhe Best New Artist. Në moshën 17 vjeç, ajo u bë artistja më e re që u nominua në të katër kategoritë e General Field. Në të njëjtin muaj, Eilish u kurorëzua Gruaja e Billboard e vitit 2019. [71] Më 14 Janar 2020, Eilish u njoftua si interpretuese i titullit për këstin e njëzet e pestë në ekskluzivitetin e filmit James Bond, No Time to Die,  shkruar dhe prodhuar me vëllain e saj, Finneas O'Connell.

Imazhi publik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa më e madhe e vëmendjes së mediave që rrethojnë Eilishin është përqendruar në stilin e saj, i cili përbëhet kryesisht nga veshje të gjera. Eilish deklaron se ajo përpiqet të jetë "me të vërtetë e ndryshme nga shumë njerëz", dhe vesh veshje të kundërta me ato që veshin të tjerët. Në vitin 2019, Eilish u shfaq në një reklamë të Calvin Klein, ku ajo përmendi se ajo vishet me rroba të gjera duke thënë: "Askush nuk mund të jetë si, 'Ajo është e hollë e trashë", "ajo nuk është e hollë e trashë",. Askush nuk mund të thotë asgjë per  kete sepse ata nuk e dinë. "

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eilish është shprehur se ajo ka sindromën Tourette dhe sinestezinë, dhe ka përjetuar depresion. Ajo ishte rritur vegjetariane dhe rregullisht mbron veganizmin në mediat sociale.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Lipshutz, Jason (23 mars 2017). "Billie Eilish Is Pop's Most Impressive 15-Year-Old". Billboard. Marrë më 5 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Havens, Lyndsey (13 mars 2019). "Billie Eilish Doesn't Fit Any Genre, But May End Up Dominating Radio Anyway". Billboard. Marrë më 16 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Yeung, Neil Z. "Billie Eilish". AllMusic. Marrë më 30 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Meet Billie Eilish, Pop's Next It Girl". Vogue. Marrë më 3 shkurt 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Cirisano, Tatiana. "15-Year-Old Pop Prodigy Billie Eilish Announces Debut EP & First-Ever Tour". Billboard. Marrë më 25 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Gold & Platinum: Billie Eilish - 'Ocean Eyes'". RIAA. Marrë më 5 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Record World Magazine Introduces Billie Eilish - ARTICLES - Record World Magazine". Recordworldmagazine.com. Arkivuar nga origjinali më 21 nëntor 2019. Marrë më 27 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Shackleford, Tom. "Billie Eilish announces 2018 Where's My Mind? headlining tour". AXS. Marrë më 23 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Billie Eilish - Party Favor/Hot Line Bling [Pink Vinyl Single] | RECORD STORE DAY {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Interscope Records Preps To Release "13 Reasons Why" Season 2 Soundtrack With Proceeds Going To Charity". Clizbeats. Marrë më 12 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Billie Eilish Drops Dramatic Track 'You Should See Me in a Crown': Listen". Billboard. Marrë më 18 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Mo Pop Festival: 2018 lineup & tix (Bon Iver, The National, St. Vincent, more)". BrooklynVegan. Marrë më 5 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Patel, Shyam (24 tetor 2018). "Billie Eilish Just Got Signed to a Major Modeling Agency". PAPER (në anglisht). Marrë më 27 maj 2019.
 14. ^ Shaw, Syd. "Billie Eilish, Timothée Chalamet & 21 Savage Lead Forbes Eclectic "30 Under 30"". Refinery 29 (në anglisht). Marrë më 5 qershor 2019.
 15. ^ Greenburg, Zack O'Malley. "Meet Billie Eilish, The 30 Under 30 Music Sensation Poised To Pop". Forbes (në anglisht). Marrë më 5 qershor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]