Bindi (zbukurim)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një fëmijë me bindi

Bindi (Hindi: बिंदी prej Sanskrishtes: बिन्दु bindu që do të thotë "pikë") është një pikë me ngjyra e veshur në qendër të ballit, fillimisht nga hindusët dhe xhainët nga nënkontinenti Indian. Fjala bindu daton që nga himni i krijimit i njohur si Nasadiya SuktaRigveda.[1] Bindu konsiderohet pika në të cilën fillon krijimi dhe mund të bëhet unitet. Është përshkruar gjithashtu si "simboli i shenjtë i kozmosit në gjendjen e tij të pamanifestuar".[2][3]

Një bindi është një pikë e ndritshme e disa ngjyrave të aplikuara në qendër të ballit afër vetullave në nënkontinentin Indian (veçanërisht në mesin e hindusëve në Indi, Pakistan, Bangladesh, Nepal, Bhutan dhe Sri Lanka)[2] dhe Azinë Juglindore në mesin e Balinezëve, Java, Malajzi, Singapori dhe Hindusët Burmese. Një shënim i ngjashëm është veshur edhe nga foshnjat dhe fëmijët në Kinë dhe, si në nënkontinentin Indian dhe Azinë Juglindore, përfaqëson hapjen e syrit të tretë.[4] Bindi në hinduizëm, budizëm dhe xhainizëm shoqërohet me çakra ajna, dhe Bindu[5] njihet si çakra e syrit të tretë. Bindu është pika ose pika rreth së cilës krijohet mandala, që përfaqëson universin.[3][6] Bindi ka një prani historike dhe kulturore në rajonin e Indisë së Madhe.[7][8]

Bindi nganjëherë vishen thjesht për qëllime zbukuruese pa ndonjë përkatësi fetare ose kulturore.[9] Bindi zbukuruese u prezantuan në pjesë të tjera të botës nga emigrantët nga nënkontinenti Indian.[10] Të famshëm ndërkombëtarë si Gwen Stefani, Julia Roberts,[11] Madonna,[12] Selena Gomez dhe shumë të tjerë janë parë duke veshur bindës. Duke reaguar ndaj Gomez që kishte bindi ndërsa këndonte këngën e saj "Come and Get it", lideri hindu, Rajan Zed tha që bindi ka domethënie fetare dhe nuk duhet të përdoret si një aksesor i modës,[13] por aktorja indiane Priyanka Chopra vlerësoi zgjedhjen e Gomez si "një përqafim të kulturës indiane”.[14]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "nasadiya-suktha-and-purusha-suktha". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Khanna 1979: p. 171
 3. ^ a b Swami Ranganathananda (1991). Human Being in Depth: A Scientific Approach to Religion. SUNY Press. fq. 21. ISBN 0791406792. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Xiaoou, Yu (10 shtator 2014). "Guidelines for school entrance in ancient China". ChinaCulture.org. Marrë më 16 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Mercier (2007). p. 267.
 6. ^ Shakya, pp. 82–83
 7. ^ Southeast Asia: A Historical Encyclopedia, from Angkor Wat to East Timor, by Keat Gin Ooi p. 642
 8. ^ Hindu-Buddhist Architecture in Southeast Asia by Daigorō Chihara p. 226
 9. ^ Khu phố Little India ở Artesia, Nguoi Viet Online, 11 nëntor 2011, Marrur më 22 nëntor 2011
 10. ^ Juventud organiza un mercadillo solidario a beneficio de la Fundación Vicente Ferrer, elperiodic.com, 17 nëntor 2011, Marrur më 22 nëntor 2011
 11. ^ "'Pretty Woman' in temple upset". BBC News. 23 shtator 2009. Marrë më 26 prill 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Try a bindi now with Western wear". Punjab Newsline. 6 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2012. Marrë më 20 tetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Sieczkowski, Cavan (16 prill 2013). "Selena Gomez Bindi: Hindu Leaders Demand Apology For MTV Movie Awards Costume". Huffington Post. Marrë më 25 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ DelliCarpini Jr., Gregory (22 maj 2013). "Selena Gomez's Bindi Styling: Offensive? Bollywood Star Priyanka Chopra Talks About the Star's Usage". Billboard. Marrë më 25 shtator 2015. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Bindi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale