Biologjia molekulare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Biologjia molekulare është degë e biologjisë që merret me formimin, ndërtimin, dhe veprimtarinë e makromolekulave thelbësore për jetën, si p.sh. proteinat, acidet nukleike (ADN dhe ARN), dhe veçanërisht rolin e tyre në riprodhimin qelizor dhe përçimin e të dhënave (informacioneve) gjenetike.

Historia e biologjisë molekulare[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhjet me shkencat e tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Teknikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]