Birmania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 22°V 96°L / 22°V 96°L / 22; 96

Myanmar long form.png
Pyi-daung-zu Myan-ma Naing-ngan-daw
Flag of Myanmar.svg Emblema - Birmania
Birmania Birmania
Moto Kombëtare: (përkthyer) Gjithnjë në shërbim të Zotit nën udhëheqjen e tij
Vendndodhja - Birmania


Birmania ose e njohur zyrtarisht si Mjanmar (Burmese pronunciation: [mjəmà]) lat. Birmania, zyrtarisht int. Pyidaungsu Thamada Myanmar Naing-Ngan-Daw apo shkurt Myanma Naingngan, është shtet në jug të Azisë, në kufi me Tailandën, Laosin, Republikën Popullore të Kinës, Indin, Bangladeshin si dhe lagëtë nga gjiri i Bengalit. Ky shtet është themeluar vonë, në vitin 1962 dhe për kohë të gjatë, deri më 4 shkurt 2011, ndodhej nën regjim ushtark. Pas këtij regjimi, për kryetarë shteti është zgjedhur një civil si president.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Sistemi shtetërorë në Birmani.

Njësitë administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Njësitë administrative në Birmani.

Birmania përbëhet nga shtatë njësi shtetrore dhe shtatë zona tjera administrative.[1] Zonat administrative (တိုင်းဒေသကြီး) janë të dominuara nga Bamar-ët. Shtetet (ပြည်နယ်), në thelbë janë njësi të populluara nga banorët minoritarë vendasë. Zonat administrative të nivelit të lartë ndahen nën zona apo njësitë etnike dhe fshatra. Qendrat qytetare ndahen në zona banimi.

Njësitë shtetërore dhe administrative
7+7 njësitë administrative në Birmani
shtetërore administrative
Chin Ayeyarwady
Kachin Bago
Kayin Magway
Kayah Mandalay
Mon Sagaing
Rakhine Tanintharyi
Shan Taunggyi

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Gjeografia e Birmanisë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Ekonomia e Birmanisë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Demografia e Birmanisë.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Kultura në Birmani.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2051.html The World Factbook
 Commons: Birmania – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Birmania – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
  • Qeveria :
  • Kryetari :
  • Parlamenti :
  • Ministria :