Bisht

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shehj Chassib, princi i qeverisë Ahwaz (Arabistan) më 1923

Bisht (Arabisht: البشت) është veshje tradicionale në Arabinë Saudite dhe në disa vende arabe.[1] Në thelb është një mantel i rrjedhshëm i bërë nga leshi, i veshur mbi thobe. Ndryshe nga thobe, ajo zakonisht është e zezë, kafe, ngjyrë bezhë, krem ose gri në ngjyrë. Në dimër janë të ngrohta në këtë rajon, Bisht zakonisht veshet për prestigj në raste të veçanta si dasma, apo festivale të tilla si Fitër Bajrami, ose për namazin e së Premtes. Në Irak ajo është e veshur nga krerët fisnor. Bishti është i veshur edhe nga fisnikëria e Afrikës Lindore, duke përfshirë shefat fisnorë, mbretërit dhe imamët, mbi një kanzu apo tunikë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ *"Traditional & modern: The Saudi man's bisht". 7 nëntor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)