Jump to content

Bisturi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bisturi të ndryshme

Bisturi është një instrument i vogël dhe jashtëzakonisht i mprehtë me teh të përdorur për kirurgji, diseksion anatomik, podiatri, dhe arte dhe zanate të ndryshme. Bisturitë mund të jenë të përdorimit të njëhershëm ose të ripërdorshëm. Bisturitë e ripërdorshme mund të kenë briskë të bashkangjitur përgjithmonë, të cilat mund të mprehen ose, më rrallë, teh të lëvizshëm të përdorimit të vetëm. Bisturitë e disponueshëm zakonisht kanë një dorezë plastike me një teh të zgjatur dhe përdoren një herë, atëherë i gjithë instrumenti hidhet. Tehat e bisturisë zakonisht janë të paketuara individualisht në qese sterile por ofrohen edhe jo-sterile.

Bisturitë kirurgjike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bisturitë kirurgjikale përbëhen nga dy pjesë, një teh dhe një dorezë. Dorezat janë shpesh të ripërdorshme, me anë të teheve të zëvendësueshme. Në aplikimet mjekësore, çdo teh përdoret vetëm një herë (ndonjëherë vetëm për një prerje të vetme, të vogël).

Doreza njihet gjithashtu si një "dorezë B.P.", e quajtur pas Charles Russell Bard dhe Morgan Parker, themeluesit e kompanisë Bard-Parker. Morgan Parker patentoi modelin e bisturisë me dy pjesë në vitin 1915 dhe Bard-Parker zhvilloi një metodë të sterilizimit të ftohtë që nuk do t'i zbeh tehat, siç bëri edhe metoda me bazë nxehtësinë që ishte përdorur më parë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ochsner, J (2009). "Surgical knife". Texas Heart Institute Journal. 36 (5): 441–443. PMC 2763477. PMID 19876423. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)