Black Mirror

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Black Mirror
Logoja e serialit
GjiniaScience fiction
Satirë
Psychological thriller
Krijuar ngaCharlie Brooker
ShtetiBritania e Madhe
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve5
Nr. i episodeve22
Prodhimi
ProdhuesiBarney Reisz
Kohëzgjatja43–89 minutes
Transmetimi
Transmetimi origjinalprezent

Black Mirror (shqip: Pasqyra e Zezë) është një serial televiziv britanik i krijuar nga Charlie Brooker i cili përmban spekulim fiktiv me tema të errëta dhe satirike që shqyrtojnë shoqërinë moderne, veçanërisht në lidhje me pasojat e papritura të teknologjive të reja.[1][2] Shfaqja u transmetua për herë të parë në Channel 4 të Britanisë së Madhe në vitin 2011. Në shtator të vitit 2015, Netflix porositi një sezon të tretë prej 12 episodash.[3] Episodet e porositura më vonë u ndanë në dy sezona e gjashtë episode; sezoni i tretë u shfaq në Netflix në mbarë botën më 21 tetor 2016. Lidhur me përmbajtjen dhe strukturën e programit, Brooker vuri në dukje, "çdo episod ka një kast tjetër, një mjedis të ndryshëm, madje edhe një realitet të ndryshëm, por ata janë të gjithë në lidhje me mënyrën se si jetojmë tani - dhe mënyrën se si ne mund të jetojnë në 10 minuta kohë në qoftë se ne jemi të ngathët". Seriali ka marrë disa kritika dhe ka parë një rritje të interesit ndërkombëtarisht (sidomos në SHBA), pasi u shtua në Netflix.[4]

Sezonet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy seritë e para të programit janë prodhuar nga Zeppotron, për Endemol. Një njoftim për shtyp i Endemol e përshkroi serinë si "një hibrid të Twilight Zone dhe Tales of the Unexpected që prekin në shqetësimin tonë bashkëkohor për botën tonë moderne, me tregimet që kanë një "techno-paranoia". Kanali 4 përshkruan episodin e parë si "një shëmbëlltyrë të shtrembëruar për moshën e Twitter".[5] Black Mirror series 1 kishte një lëshim të kufizuar DVD për PAL / Rajon 2 më 27 shkurt 2012. [6] Kjo u pasua nga një lëshim DVD i serisë 2, gjithashtu PAL vetëm për rajonin 2.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wortham, Jenna (30 janar 2015). "'Black Mirror' and the Horrors and Delights of Technology". New York Times. Marrë më 30 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Netflix will bring viewers twelve new episodes of the critically-acclaimed Black Mirror". Netflix. 24 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Charlie Brooker: the dark side of our gadget addiction". The Guardian. London. 1 dhjetor 2011. Marrë më 17 dhjetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Black Mirror: Charlie Brooker, Jon Hamm on the dark side of Yuletide". Digital Spy. 14 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 14 dhjetor 2014. Marrë më 14 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Black Mirror - A new drama from Charlie Brooker". Endemol UK. 11 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2011. Marrë më 15 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Black Mirror DVD". Tuppence Magazine. 7 nëntor 2011. Arkivuar nga origjinali më 29 shkurt 2012. Marrë më 18 dhjetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)