Blackburn Rovers F.C.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Blackburn Rovers F.C.
Pseudonimi(et)The Blue and Whites, Rovers, The Riversiders
Themeluar5 nëntor 1875
StadiumiEwood Park
Nxënësia31,367 vende
PronariFlamuri V H Group, Flamuri Gary Bowyer
LigaThe Championship
2018–1915
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Blackburn Rovers Football Club është një klub profesionist anglez me seli në Blackburn, Lancashire. Skuadra konkuron në Football League Championship që nga sezoni 2012–13. Ata u rrëzuan nga Premier League në fund të sezonit 2011–12, niveli më i lartë i futbollit anglez. Skuadra drejtohet momentalisht nga trajneri Gary Bowyer pasi paraardhësi i tij Michael Appleton u shkuarkua më 19 mars 2013. Appleton ishte trajneri i tretë që humbi punën në gjashtë muaj pas Steve Kean dhe Henning Berg.

Klubi u themelua në vitin 1875, duke u bërë dhe një nga klubet e krijimit të The Football League në vitin 1888. Është një nga tre klubet që është pjestare e krijimit të Football League dhe Premier League (dy klubet e tjera janë Aston Villa dhe Everton).

Hitoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 8 gusht 2014 [1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of England.svg Pt Paul Robinson
2 Flag of Wales.svg Mb Adam Henley
3 Flag of England.svg Mb Tommy Spurr
4 Flag of England.svg Mb Matthew Kilgallon
5 Flag of Scotland.svg Mb Grant Hanley (kapiten) [2]
6 Flag of England.svg Mf Jason Lowe
7 Flag of Norway.svg Sm Joshua King
8 Flag of England.svg Mf David Dunn
9 Flag of England.svg Sm Chris Brown
10 Flag of Scotland.svg Mf Tom Cairney
11 Flag of Scotland.svg Sm Jordan Rhodes (zëv.-kapiten)
12 Flag of England.svg Mf Ben Marshall
13 Flag of England.svg Pt Simon Eastwood
14 Flag of Sweden.svg Mf Marcus Olsson
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
15 Flag of England.svg Mb Alex Baptiste (në huazim Bolton Wanderers)
16 Flag of England.svg Sm Luke Varney
17 Flag of England.svg Mf Lee Williamson
19 Flag of England.svg Mf Chris Taylor
20 Flag of Cameroon.svg Mb Yann Songo'o
22 Flag of Ireland.svg Mb Shane Duffy
25 Flag of England.svg Mf Ryan Tunnicliffe (në huazim nga Fulham)
26 Flag of Ireland.svg Mf Darragh Lenihan
29 Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Mf Corry Evans
30 Flag of England.svg Pt Jason Steele (në huazim nga Middlesbrough)
31 Flag of England.svg Mf Connor Mahoney
32 Flag of Scotland.svg Mf Craig Conway
39 Flag of Benin.svg Sm Rudy Gestede

Simpatizuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "1st Team Profiles 2014/15 Season" (në anglisht). Blackburn Rovers F.C. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2017. Marrë më 8 gusht 2014.
  2. ^ "Delighted for the captain" (në anglisht). Rovers. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2014. Marrë më 4 shkurt 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]