Blanquefort, Gers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bardhëforti
Blancafòrt (Ocitanisht)
Blanquefort (Frëngjisht)
Komunë
Bashkia
Bashkia
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiGers
QarkuAuch
KantoniAuch-2
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Alain de Scorraille[1]
Sipërfaqja
1
3.330 km2 (1.286 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
45
 • Dendësia14/km2 (35/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
32056 /32270
Lartësia137–183 m (449–600 ft)
(avg. 150 m or 490 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Blanquefort ( shqiptimi frëngjisht: [blɑ̃kfɔʁ] ; Ocitanisht: Blancafòrt ; Shqip: Bardhëforti ) është një komunëdepartamentin GersFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bardhëforti dhe komunat përreth

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196295—    
1968106+11.6%
197582−22.6%
198257−30.5%
199044−22.8%
199944+0.0%
200867+52.3%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.