Bleach: Lufta Mijëvjeçare e Gjakut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bleach: Lufta Mijëvjeçare e Gjakut
ShtetiJapan
Nr. i episodeve5
Publikimi
Rrjeti origjinalTV Tokyo
Publikimi origjinal11 tetor 2022 –
duke vazhduar
Kronologjia
← Para
Sezoni 16

Bleach: Lufta Mijëvjeçare e Gjakut (BLEACH 千年血戦篇, Burīchi: Sennen Kessen-hen) është një serial televiziv anime japonez i bazuar në serinë manga Bleach nga Tite Kubo dhe një vazhdim i drejtpërdrejtë i serisë anime Bleach. Në mars 2020, Weekly Shōnen Jump dhe "Bleach 20th Anniversary Project & Tite Kubo New Project Presentation" njoftuan se harku i fundit i historisë së mangës, "Lufta Mijëvjeçare e Gjakut", do të merrte një projekt anime.[1] Në nëntor 2021, u njoftua se projekti anime do të ishte një seri televiziv. Frgamenti dhe vizuali për serinë u zbuluan në Jump Festa '22 më 18 dhjetor 2021.[2][3] Seria drejtohet nga Tomohisa Taguchi dhe u shfaq premierë në TV Tokyo më 11 tetor 2022.[4][5][6] Seria do të vazhdojë për katër periudha me pushime në mes.[6][7] Sezoni i parë, Lufta Mijëvjeçare e Gjakut, përbëhet nga 13 episoda[8] dhe përfundoi më 27 dhjetor të njëjtit vit.[9] Sezoni i dytë, Ndarja, filloi të transmetohej më 8 korrik 2023.[10][11]

Tatsuya Kitani interpreton temën e hapjes "Scar" (スカー, Sukā), ndërsa SennaRin interpreton temën e fundit "Saihate" (最果て, "The Farthest Reaches");[12] Përveç kësaj, Kitani performoi edhe temën speciale të përfundimit të episodit të parë, "Raport", e cila më parë ishte përdorur si kënga kryesore për ekspozitën e 20-vjetorit të serialit, Bleach EX.[13] Për Ndarja, tema e hapjes është "Yjet" nga w.o.d.,[11] ndërsa tema e mbylljes është "Endroll" nga Yoh Kamiyama.[14]

Lista e episodave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

-->
Nr.
gjithsej
Nr.
serial
Titulli [15]Storyboarded by [15]Regjia [15]Skenari [15]Data e transmetimit [16]
Part 1: Lufta Mijëvjeçare e Gjakut
3671"The Blood Warfare"Tomohisa TaguchiHikaru MurataTomohisa Taguchitetor 11, 2022 (2022-10-11)
3682"Foundation Stones"Tomohisa TaguchiMitsutoshi SatoTomohisa Taguchitetor 18, 2022 (2022-10-18)
3693"March of the StarCross"Hikaru YamaguchiHodaka KuramotoTomohisa Taguchitetor 25, 2022 (2022-10-25)
3704"Kill The Shadow"Hikaru MurataHikaru MurataTomohisa Taguchinëntor 1, 2022 (2022-11-01)
Mbi 1000 Korrës së Shpirtërave vdesin brenda shtatë minutave nga pushtimi i Quincy. Kapiteni i Divizionit të 3-të Rōjūrō "Rose" Ōtoribashi takohet me Stern Ritter "U" NaNaNa Najahkoop, kapiteni i Divizionit të 6-të Byakuya Kuchiki dhe togeri Renji Abarai kundër Stern Ritter "F" Äs Ritter "S Nödt" dhe Stern Ritter "S" Mask De Masculine, kapiten i Divizionit të 7-të dhe Sajin Komamura në Stern Ritter "E" Bambietta Basterbine. Kapitenët e tjerë të Shoqatës së Shpirtërave përballen me Stern Ritters të paemërtuar. Ndërsa luftimet arrijnë në një ngërç, kapiteni i Divizionit të 2-të Soi-Fon, kapiteni i Divizionit të 6-të, 7-të dhe 10-të Tōshirō Hitsugaya lirojnë Bankain e tyre, por i bëjnë ato vjedhen menjëherë nga kundërshtarët e tyre Stern Ritters duke përdorur medaljone thithëse. Kapitenët janë të tronditur nga lajmi se atuti i Stern Ritters është vjedhja e Bankai-ve, pasi i komunikohet pjesës tjetër të Shoqatës së Shpirtërave. Kapiteni i Divizionit të 8-të, Shunsui Kyōraku verbohet në syrin e tij të djathtë nga Stern Ritter "N" Robert Accutrone. Ndërkohë, Quilge vazhdon luftën e tij kundër Ichigos dhe Urahara vëren se Stern Ritter po ka vështirësi për të vjedhur Bankain e Ichigos. Urahara gjen një hapje që lejon Ichigo të përpiqet të shkojë në Shoqatën e Shpirtërave për t'u bashkuar me luftën. Në një përpjekje të fundit, Quilge sulmon Urahara, Orihime dhe Sado, dhe përdor fuqitë e tij Stern Ritter ("Burgu") për të burgosur Ichigo, ndërsa ai është në Dangai dhe në rrugën e tij për në Shoqatën e Shpirtrave.
3715"Wrath as a Lightning"Mitsutoshi SatoMitsutoshi SatoMasaki Hiramatsunëntor 8, 2022 (2022-11-08)
Ichigo dëgjon zërat e shumë Korrësve të Shpirtrave, ndërsa dëshpërimisht përpiqet të arratiset nga Burgu i Quilge. Para se Quilge të vrasë Urahara dhe të tjerët, ai vritet nga një sulmues i paparë. Byakuya dhe Renji angazhohen Äs Nödt në betejë. Byakuya është i shqetësuar nga armiku, i cili i zgjoi frikën me gjembat e tij Reishi. Byakuya përpiqet të vazhdojë të luftojë, por Äs e pushton atë me Bankain e tij. Rukia dhe Renji janë gjithashtu në pritë nga Stern Ritters të tjerë. Zaraki, pasi ka vrarë tre prej tyre, përballet me Yhwach dhe dorën e tij të djathtë, Jugram Haschwalth. Ndërsa togeri i divizionit të 9-të Shūhei Hisagi është gati të mposhtet nga Stern Ritter "O", Driscoll Berci, kapiteni Yamamoto hyn. Driscoll zbulon se ai vrau Sasakibe dhe vodhi Bankai i tij, Kōkō Gonryō Rikyū, me të cilin ai sulmon kryekapiteni. Kjo i kujton Yamamotos herën e parë që Sasakibe i tregoi Bankain e tij, 2000 vjet më parë. Yamamoto mposht Driscoll, duke frymëzuar Korrësit e Shpirtërave për të luftuar përsëri. Yamamoto mbërrin në kohë për të shpëtuar Zarakin nga Yhwach.
3726"The Fire"Tomohisa TaguchiEma SaitōMasaki Hiramatsunëntor 15, 2022 (2022-11-15)[a]
Yamamoto angazhon Yhwach në betejë nëpër çatitë e Seireiteit. Pasi Yhwach shtyhet të zhveshë shpatën e tij, Yamamoto aktivizon Bankain e tij, Zanka no Tachi, gjë që bën që gjithçka të thahet pa ujë. Kapiteni i divizionit të 4-të Retsu Unohana dhe togerja e saj Isane Kotetsu janë të shqetësuar se nëse beteja vazhdon për një kohë të gjatë, Yamamoto mund të shkatërrojë edhe Shoqatën e Shpirtrave. Yhwach është i pafuqishëm kundër aftësive të ndryshme të Zanka no Tachi, dhe Yamamoto mburret se Bankai i tij është shumë i fortë për t'u vjedhur. Yamamoto pa e ditur e mposht kopjen e rreme dhe e identifikon atë si Stern Ritter "Y- Yourself" Royd Lloyd. Yhwach shkatërron kazermën e Divizionit 1 dhe vret Royd për dështimin e tij. Yhwach zbulon se ishte i zënë duke u takuar me Sōsuke Aizen në burgun e tij të nëndheshëm. I konsideruar nga Wandenreich si një nga Pesë Fuqitë e Luftës Speciale, Yhwach nuk arriti të rekrutonte Aizen për shkak të shkrirjes me Hogyoku. Yamamoto përpiqet të përdorë përsëri Bankain e tij, por Yhwach e vjedh atë dhe e vret.
3737"Born in the Dark"Toshiyuki TsuruShin'ichirō UedaMasaki Hiramatsunëntor 22, 2022 (2022-11-22)
Një mijë vjet më parë, Skuadrat origjinale të Gardës së Trembëdhjetë të Oborrit përbëheshin nga vrasës të pamëshirshëm dhe barbarë pa qëllim të përbashkët, të cilët morën pjesë në masakrën e Wandenreich. Yamamoto dhe Sasakibe mundën Yhwach. Më pas, Yamamoto adoptoi një filozofi paqësore dhe formoi një sistem të unifikuar të Gardës së Gjykatës. Në ditët e sotme, Yhwach heq Yamamoto pa lënë gjurmë. Ichigo çlirohet dhe Byakuya i kërkon të mbrojë Shoqatën e Shpirtrave. Ichigo tregton goditjet me shpatën Reishi të Yhwach duke përdorur Getsuga Tenshō, por mposhtet shpejt. Yhwach përpiqet të godasë Ichigo në qafë, por kundërshtohet nga një teknikë mbrojtëse Quincy e quajtur Blut Vene. Yhwach zbulon se nëna e Ichigo ishte një Quincy, duke e bërë atë pjesë të Quincy, gjë që e lejoi Ichigo të thyente burgun e Quilge dhe të kundërshtonte në mënyrë të pandërgjegjshme sulmin e Yhwach. Hijet duket se e transportojnë Quincy përsëri në Silbern dhe Yhwach e kupton se Aizen përdori "shikain" e tij mbi të për të humbur ndjenjën e kohës. Ichigo përpiqet t'i afrohet Yhwach, por Zanpakutō i tij shkatërrohet nga Jugram.
3748"The Shooting Star Project (Zero Mix)"Shinji ItadakiYoung Hoon JungMasaki Hiramatsunëntor 29, 2022 (2022-11-29)
Pas pushtimit, Rukia dhe Renji trajtohen nga Divizioni i 4-të, së bashku me Korrësit e Shpirtrave të mbijetuar pasi Byakuya mezi kapet pas jetës. Mayuri i thotë Ichigo se pasi Zanpakutō i tij u shkatërrua ndërsa ishte në shtetin Bankai, nuk mund të rregullohet. Kapitenët vajtojnë Yamamoto, Byakuya dhe Zaraki janë ende në një gjendje kritike dhe mund të mos zgjohen kurrë. Ichigo dhe kapitenët takohen me Skuadrën Zero, të përbërë nga pesë ish-kapitenët më elitë, të cilët mbrojnë Mbretin e Shpirtrave në Pallatin Mbretëror. Ichigo dhe kapitenët komunikojnë me Urahara, Inoue dhe Sado, të cilët u shpëtuan nga Quilge nga një Grimmjow Jaegerjaquez i fshehur. Kūkaku Shiba dërgon Ichigo, Byakuya, Renji, Rukia dhe Skuadra Zero në Pallatin Mbretëror mbi Seireitei, ku Zangetsu mund të riformulohej. Kūkaku, pasi i dërgoi ata në Pallatin Mbretëror, bashkohet me vëllain e saj Ganju, Kūgo Ginjō, Shūkurō Tsukishima dhe Giriko Kutsuzawa, të cilët tani banojnë në Shoqatën e Shpirtrave, pasi u vranë me një Zanpakutō. Në Pallatin Mbretëror, Ichigo, Rukia, Renji dhe Byakuya po shërohen nga Tenjirō Kirinji, një anëtar i Skuadrës Zero dhe ai që mësoi teknikat e shërimit të Unohana. Mbreti i Shpirtrave shihet duke u zgjuar.
3759"The Drop"Kaito AsakuraKaito AsakuraMasaki Hiramatsudhjetor 6, 2022 (2022-12-06)
Ichigo dhe Renji shërohen plotësisht nga kapiteni Kirinji dhe ata ngjiten në pallatin e kapitenit Kirio Hikifune, ku ushqehen shpejt me të gjitha llojet e pjatave të lashta të Shoqatës së Shpirtrave, të mbushura me presion të fortë shpirtëror, përpara se të dërgohen në pallatin e kapitenit Ōetsu Nimaiya, njeriu që krijoi të gjitha Zanpakutō. Ndërkohë, kapiteni Kyōraku emërohet si kryekapiten i ri dhe ai zgjedh togerin e tij Nanao Ise për t'u bashkuar me të si toger në Divizionin e Parë, ndërkohë që promovon gjithashtu vendin e tretë të mëparshëm të Yamamoto, Genshiro Okikiba në toger. Ai dekreton që kapitenit të rikuperuar Zaraki duhet t'i mësohet "zanjutsu" - një mjeshtëri e të gjitha stileve që përfshin shpatën nga kapiteni i Divizionit të 4-të Unohana, i cili zbulohet se është kriminelja më famëkeqe në historinë e Shoqatës së Shpirtrave dhe themeluesja e Divizionit të 11-të dhe e para Kenpachi, emri i saj i vërtetë është Yachiru Unohana. Unohana dhe Zaraki fillojnë duelin e tyre në burgun e pafund të nëndheshëm, Muken. Zaraki kujton sesi ai e admironte Unohanën, që nga takimi i tyre i parë e më pas, kur i bëri shenja në gjoks. Unohana thotë se ai është bërë shumë më i dobët që atëherë dhe ajo do ta shtyjë atë në prag të vdekjes dhe do ta ringjallë vazhdimisht për të zhbllokuar potencialin e tij të plotë.
37610"The Battle"Hikaru MurataHikaru MurataMasaki Hiramatsudhjetor 13, 2022 (2022-12-13)
Qindra vjet më parë, kapitenja Unohana është mërzitur nga masakrimi i banditëve me shpresën për të gjetur një kundërshtar të denjë, derisa një fëmijë i egër, Zaraki e sulmon atë. Unohana është e mposhtur, kështu që Zaraki në mënyrë të pandërgjegjshme fillon të mbajë veten prapa, gjë që përfundon në humbjen e tij. Në të tashmen, Unohana vret dhe ringjall Zarakin qindra herë, ndërsa ai forcohet sa herë që ringjallet. Ajo lëshon Bankai-n e saj, Minazukin, i cili i lejon asaj të zgjasë tehun e saj me prerje acidike që duken si gjak. Zaraki është forcuar mjaftueshëm për ta mposhtur dhe vrarë atë. Ndërsa hidhëron Unohanën, më në fund arrin të flasë me Zanpakutō e tij dhe të krijojë lidhjen. Ndërkohë, Ichigo, Renji dhe Kon mbërrijnë në pallatin e kapitenit Nimaiya, Hoohden, ku takojnë shpirtra të panumërt Zanpakutō dhe vetë kapitenin jokonvencional. Nimaiya u mëson atyre bazat se si Korrësit e Shpirtrave marrin Zanpakutō në formën e tyre bazë, të quajtur Asauchi, e cila bëhet një Zanpakutō e personalizuar sa më shumë që mbajtësi të ngulitet mbi të presionin e shpirtit të tij. Nimaiya i hedh të dy poshtë në një vrimë të mbushur me Asauchi të panumërt dhe i lë atje për tre ditë për të luftuar Asauchi. Renji del fitimtar, me një Asauchi që e ka zgjedhur atë, por Ichigo dështon në test. Nimaiya e teleporton në mënyrë joceremonike atë përsëri në Botën Njerëzore, pikërisht përballë klinikës Kurosaki, duke cituar se ai duhet të kthehet në shtëpi, pasi ai nuk ka kaluar nëpër trajnime tradicionale Asauchi.
37711"Everything But the Rain"Mitsutoshi SatoHikaru Murata,
Yūsaku Kikuchi
Masaki Hiramatsudhjetor 20, 2022 (2022-12-20)[b]
Nimaiya i thotë Renji, se ai krijoi çdo Zanpakutō për disa mijëra vitet e fundit, duke përfshirë Zarakit, të cilin në fakt e vodhi nga kufoma e një Korrësi të Shpirtrave, duke shtuar se Ichigo nuk ishte një Asauchi i bërë nga ai, prandaj trajnimi i tij nuk do të kishte funksionuar kurrë. Ichigo ikën nga klinika, duke shkuar në dyqanin e Ikumi Unagiya. Unagiya e ngushëllon Ichigon, përpara se Isshin Kurosaki të mbërrijë me veshjen e tij si Korrësi i Shpirtrave për ta larguar Ichigon, megjithëse Ichigo e lë aksidentalisht pas distinktivin e tij. Isshin, më në fund gati për të folur me të birin, fillon të shpjegojë historinë e familjes së tyre. Gati njëzet vjet më parë, kur Isshin Shiba ishte ende kapiten i Divizionit të 10-të, një seri vdekjesh misterioze të Korrësve të Shpirtrave filluan të ndodhin në qytetin Naraki. Isshin doli për të hetuar shkakun, i cili doli të ishte një Hollow jashtëzakonisht i fuqishëm dhe inteligjent "White" i veshur me armaturë të zezë. Diku tjetër, një vajzë e re Ech Quincy, Masaki Kurosaki, që u pranua nga familja e Sōken Ishida pas vdekjes së saj, ndjeu Presionin Shpirtëror të lëshuar nga Hollow dhe Isshin dhe u nis për të ndihmuar, pavarësisht Ryūken Ishida dhe renditur më poshtë Shërbëtorja e familjes Gemischt Quincy, Kanae Katagiri, duke u përpjekur ta largojë atë. Ndërsa luftonte me Hollow, Isshin u përpoq të përdorte Bankain e tij, por u godit nga pas nga krijuesit e këtij Hollow të bërë nga një Korrës i Shpirtrave i vdekur, Aizen, Gin Ichimaru dhe Kaname Tōsen. Masaki mbërriti dhe shpëtoi Isshin, ndërsa Aizen e ndaloi Tōsen që ta vriste, për shkak se e gjeti atë intriguese. Masaki e përdori veten si karrem për të afruar Hollow-in dhe për ta vrarë atë me një goditje, duke thithur gjithashtu presionin e tij unik shpirtëror në vetvete, pasi Isshin e shpëtoi atë nga vetëshkatërrimi i tij. Masaki shëroi plagët e Isshinit, ndërsa u shfaq edhe si një Quincy. Fillimisht nga frika e reagimit të tij, ajo u gëzua, kur Isshin deklaroi me kënaqësi, se ishte i lumtur që kishte takuar një Quincy të gjallë. Ryūken dhe Kanae, duke parë se ajo gjeti siguri, vendosën ta linin atë dhe u nisën së bashku. Në ditët e sotme, Jugram takohet me Uryū.
37812"Everything But the Rain "June Truth""Kentarō Tokiwa,
Shinji Itadaki
Young Hoon JungMasaki Hiramatsudhjetor 27, 2022 (2022-12-27)[c][d]
Duke vazhduar historinë e tij në Ichigo, Isshin i raportoi kreut të kapitenit Yamamoto për suksesin e misionit të tij, por la jashtë Masaki nga raporti i tij. Duke u ndjerë i tërhequr pas saj, ai u kthye në Botën Njerëzore në patrullë. Që nga sulmi i White Hollow, Masaki ka filluar të ndihet i trullosur dhe i tërhequr në errësirë nga shpirti i zbrazët që u bashkua me të. Ndërsa ajo u qortua nga nëna e Ryūken për ndihmën e një Soul Reaper, ajo u rrëzua dhe një vrimë e zbrazët u shfaq në gjoksin e saj. Ryūken e mori atë dhe iku për ndihmë, duke vrapuar në Isshin dhe duke e fajësuar atë për gjendjen e Masaki. Urahara, e cila është takuar shkurtimisht me Masaki më parë, më pas hyri në konfliktin e tyre dhe u tha atyre se ai dinte një mënyrë për ta ndihmuar atë, të cilën e zbuloi gjatë njëqind viteve të fundit të mërgimit, ndërsa përpiqej të kuronte Visoreds. Për shkak se ajo ishte një Echt Quincy jashtëzakonisht e fuqishme e shkrirë me një zgavër, zgjidhja për kurën e saj do të ishte ndryshe, sesa për një Soul Reaper të shkrirë me një të tillë. Për të balancuar shpirtin e saj me zgavrën brenda saj, tërësia e fuqisë së një Soul Reaper nevojitet për ta luftuar atë për gjithë jetën e saj, pasi një Quincy nuk ka asnjë rezistencë ndaj shpirtrave të zbrazët. Isshin doli vullnetar dhe Urahara i dha atij një Gigai të krijuar posaçërisht, që mund të përmbajë plotësisht një shpirt Reaper të shpirtit dhe t'i kthejë në një njeri. Më pas, të dy u vendosën së bashku dhe ranë në dashuri, ndërsa Ryūken u martua me Katagirin. Më pas Isshin i thotë Ichigos, se arsyeja pse Masaki vdiq duke luftuar Grand Fisher dhe Katagiri vdiq nga sëmundja e saj, ishte sepse sipas teksteve të lashta të Quincy, Yhwach hoqi disa nga njerëzit e tij nga fuqitë e tyre për të rimarrë pushtetin e tij 9 vjet më parë, duke i konsideruar ata të padenjë. Para se të nisej përsëri, Ichigo merr distinktivin e tij nga Ikumi. Ryūken gjen prova të takimit të Uryū me Stern Ritters.
37913"The Blade is Me"Tomohisa TaguchiTomohisa Taguchi, Mitsutoshi Sato,
Yoshinori Odaka
Masaki Hiramatsudhjetor 27, 2022 (2022-12-27)[e]
Një nga truprojat e Nimaiya Zanpakutō e merr menjëherë Ichigon dhe e vendos përsëri me Asauchi të panumërt, për të luftuar derisa dikush ta zgjedhë atë. Megjithatë, të gjithë Asauchi gjunjëzohen para Ichigos ndërsa ai zgjedh një Asauchi të bardhë, hollow-in "White" brenda tij. Në Shoqatën e Shpirtrave, kapitenët dhe togerët fillojnë stërvitjen. Kapiteni Hitsugaya kthehet në terrenet e trajnimit të Soul Reaper për të përmirësuar aftësitë e tij në përdorimin e shpatës. Kapiteni i divizionit të 9-të, Kensei Muguruma nxjerr togerin e tij, Hisagi për t'u përballur me togerin tjetër, jozyrtar Mashiro Kuna në formën e saj të zbrazët, në mënyrë që të zgjojë Bankain e tij. Akon kthehet në kazermën e divizionit 12 pasi plagët e tij janë trajtuar dhe mëson se kapiteni Kurotsuchi dhe togeri Nemu Kurotsuchi janë mbyllur në laborator për më shumë se 24 orë tani dhe janë në procesin e krijimit të diçkaje. Kapiteni Komamura kthehet në strehën e klanit të tij dhe përpiqet të bindë plakun e klanit që t'i mësojë një teknikë të fshehtë të klanit, ndërsa kapiteni Soi-Fon stërvit trupin e saj në male. Ndërkohë, truprojat e Nimaiya përgatisin falsifikimin dhe ai fillon të rindërtojë Zanpakutō-në e Ichigo-s, duke i thënë gjithashtu atij se Plaku Zangetsu nuk është Zanpakutō-ja e tij, "e bardha" e zbrazët në të ishte Zanpakutō-ja e tij gjatë gjithë kohës dhe se Zangetsu ishte në të vërtetë burimi i latentit të Ichigo-s. Fuqitë Quincy, duke marrë formën e Yhwach nga një mijë vjet më parë. Ichigo flet përsëri me Zangetsu, i cili shpreh krenarinë për njeriun që është bërë që kur zgjodhi të ishte një korrës i shpirtit, pavarësisht se ai shtypte fuqitë e Ichigo-s në minimum. Zangetsu thotë lamtumirë dhe heq dorë nga Ichigo nga fuqitë e tij të Korrësit të Shpirtrave dhe Quincy, duke formuar Zanpakutō e tij të vërtetë me dy tehe. Në Silbern, Yhwach takohet me Haschwalth, i cili ka sjellë me vete Uryū, të veshur me veshje Stern Ritter.
Part
38014"The Last 9 Days[f]"Tomohisa Taguchi, Hikaru Murata & Yusaku KikuchiHikaru MurataMasaki Hiramatsukorrik 8, 2023 (2023-07-08)
38115"Peace from Shadows"Tomohisa Taguchi & Shinji ItadakiYusaku KikuchiMasaki Hiramatsukorrik 15, 2023 (2023-07-15)
38216"The Fundamental Virulence"Ouri YasukawaYōichi FujitaMasaki Hiramatsukorrik 22, 2023 (2023-07-22)
38317TBATBATBATBAkorrik 2023 (2023-07)
38418TBATBATBATBAgusht 2023 (2023-08)
38519TBATBATBATBAgusht 2023 (2023-08)
38620TBATBATBATBAgusht 2023 (2023-08)
38721TBATBATBATBAgusht 2023 (2023-08)
38822TBATBATBATBAshtator 2023 (2023-09)
38923TBATBATBATBAshtator 2023 (2023-09)
39024TBATBATBATBAshtator 2023 (2023-09)
39125TBATBATBATBAshtator 2023 (2023-09)
39226TBATBATBATBAshtator 2023 (2023-09)

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ This episode aired at 12:10 a.m. JST, 10 minutes after the original air time on TV Tokyo.
 2. ^ This episode aired at 12:49 a.m. JST, 49 minutes after the original air time on TV Tokyo.
 3. ^ This episode aired at 12:30 a.m. JST, 30 minutes after the original air time on TV Tokyo.
 4. ^ The first cour's finale will be a one-hour special that airs the 12th and 13th episodes back-to-back.[9]
 5. ^ Finalja e parë do të jetë një speciale një-orëshe që transmeton episodet e 12-të dhe të 13-të radhazi.
 6. ^ Stylized as "THE LAST 9DAYS".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Hodgkins, Crystalyn (20 mars 2020). "Bleach Manga's 'Thousand Year Blood War Arc' Gets Anime". Anime News Network (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 21 mars 2020.
 2. ^ #ジャンプフェスタ 2022スーパーステージEX『BLEACH』配信決定! [#JumpFesta 2022 Super Stage EX We're going to distribute "Bleach"!] (në japonisht). 8 nëntor 2021. Marrë më 12 dhjetor 2021.
 3. ^ Harding, Daryl (29 nëntor 2021). "Bleach Event on December 18 to Present 1st Trailer and Visual for Upcoming New TV Anime Adaptation". Crunchyroll (në anglisht). Marrë më 29 nëntor 2021.
 4. ^ 「BLEACH 千年血戦篇」は来年10月放送!ビジュアル&PV発表、監督は田口智久. Natalie (në japonisht). Natasha, Inc. 18 dhjetor 2021. Marrë më 18 dhjetor 2021.
 5. ^ Pineda, Rafael; Hodgkins, Crystalyn (18 dhjetor 2021). "Bleach Thousand Year Blood War Anime's Video Reveals October 2022 TV Premiere". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 18 dhjetor 2021.
 6. ^ a b 「BLEACH 千年血戦篇」森田成一が掲げた黒崎一護のテーマは“任せる”. Natalie (në japonisht). Natasha, Inc. 11 shtator 2022. Marrë më 11 shtator 2022.
 7. ^ Loo, Egan (11 shtator 2022). "Bleach: Thousand-Year Blood War Anime Unveils 2nd Video, More Cast, Song Artists, Split 4-Cours Length, October 10 Debut". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 24 shtator 2022.
 8. ^ 「BLEACH 千年血戦篇」森田成一&杉山紀彰が登壇、BD/DVD発売記念リリイベ. Natalie (në japonisht). Natasha, Inc. 15 nëntor 2022. Marrë më 16 nëntor 2022.
 9. ^ a b Hazra, Adriana (13 dhjetor 2022). "Bleach: Thousand-Year Blood War Anime's 1st Part Ends on December 26 With 1-Hour Special". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 13 dhjetor 2022.
 10. ^ "BLEACH: Thousand-Year Blood War Part 2!" (në anglisht). Viz Media. 27 dhjetor 2022. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2023. Marrë më 12 prill 2023.
 11. ^ a b Loo, Egan (28 maj 2023). "Bleach: Thousand-Year Blood War Anime's Video Unveils New Opening Song, More Cast, July 8 Return". Anime News Network (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2023. Marrë më 28 maj 2023.
 12. ^ 「BLEACH 千年血戦篇」10月10日放送開始!追加キャスト、PV第2弾、主題歌情報公開. Natalie (në japonisht). Natasha, Inc. 11 shtator 2022. Marrë më 11 shtator 2022.
 13. ^ 『BLEACH』第1話のスペシャルED映像公開 初期の一護…戦いの歴史振り返る内容に. Oricon News (në japonisht). 11 tetor 2022. Marrë më 11 tetor 2022.
 14. ^ Loo, Egan (25 qershor 2023). "Yoh Kamiyama Performs Bleach: Thousand-Year Blood War Anime's New Ending Song". Anime News Network (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2023. Marrë më 25 qershor 2023.
 15. ^ a b c d "Sutōrī | Terebi Anime "Burīchi: Sennen Kessen-hen" Kōshiki Saito" STORY | TVアニメ「BLEACH 千年血戦篇」公式サイト [Story | TV Anime "Bleach: Thousand-Year Blood War" Official Website]. bleach-anime.com (në japonisht). Marrë më 11 shtator 2022.
 16. ^ "On'ea | Terebi Anime "Burīchi: Sennen Kessen-hen" Kōshiki Saito" ONAIR | TVアニメ「BLEACH 千年血戦篇」公式サイト [On-Air | TV Anime "Bleach: Thousand-Year Blood War" Official Website]. bleach-anime.com (në japonisht). Marrë më 11 shtator 2022.