Bletaria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bletaria.jpg
Blete ne zgjua.jpg

Bletaria është disiplinë e cila merret me rritjen dhe kultivimin e kolonive të bletëve të mjaltit, zakonisht në koshere të punuara nga njerëzit. Një bletar mban bletë me qëllim që prej tyre të mbledhë mjaltin dhe produktet e tjera që prodhojnë kosheret (duke përfshirë dyll, propolis, polen dhe qumështin e bletës), për të polinuar bimët ose për të prodhuar bletë për shitje tek bletarët tjerë. Një vend ku mbahen bletët quhet park ose "oborr bletësh". [1] [2] [3]

Pamje të njerëzve duke mbledhur mjaltë nga bletët e egra datojnë prej para 10,000 vjetësh. Bletët në enët e qeramikës filluan të përdoren rreth 9,000 vjet më parë në Afrikën e Veriut. Argumentimi shfaqet në artin egjiptian prej rreth 4.500 vjet më parë. Asokohe përdoreshin kosheret e thjeshta dhe tymi ndërsa mjalti është ruajtur në kavanoza, disa prej të cilave janë gjetur në varret e faraonëve si Tutankhamuni. Mirëpo deri në shekullin XVIII evropianët nuk e kuptuan sa dhe si duhet, biologjinë dhe mbarështimin e bletëve. [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dams, M.; Dams, L. (21 korrik 1977). "Spanish Rock Art Depicting Honey Gathering During the Mesolithic". Nature. 268 (5617): 228–230. doi:10.1038/268228a0.
  2. ^ Roffet-Salque, Mélanie (14 qershor 2016). "Widespread exploitation of the honeybee by early Neolithic farmers". Nature. 534 (7607): 226–227. doi:10.1038/nature18451.
  3. ^ Crane, Eva (1999). The world history of beekeeping and honey hunting. London: Duckworth.  9780715628270.
  4. ^ Traynor, Kirsten. "Ancient Cave Painting Man of Bicorp". MD Bee. Marrë më 2008-03-12.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Bletaria – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale