Blloku Perëndimor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Situata politike në Evropë gjatë Luftës së ftohtë

Blloku Perëndimor gjatë Luftës së ftohtë i referohet vendeve kapitaliste që ishin nën hegjemoninë e Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s kundër Bashkimit Sovjetik dhe Paktit të Varshavës. Këto të fundit u referuan si Blloku Lindor. Qeveritë dhe shtypi i Bllokut Perëndimor ishin më të prirur t'i referoheshin vetes si "Bota e Lirë" ose "Bota Perëndimore", ndërsa Blloku Lindor shpesh quhej "bota komuniste ose bota e dytë".

Që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë, deri vonë, përshkallëzimi i mëtejshëm midis Kinës dhe Rusisë u tensionua që nga bombardimi i Jugosllavisë nga NATO më 1999, siç janë konfliktet në Lindjen e Mesme (veçanërisht në Iran, Siri dhe Jemen), Venezuelë dhe Ukrainë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]