Bluetooth

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Bluetooth.

Bluetooth është një standard i teknologjisë wireless me rreze të shkurtër që përdoret për shkëmbimin e të dhënave midis pajisjeve fikse dhe celulare në distanca të shkurtra dhe ndërtimin e rrjeteve të zonës personale (PAN). Në modalitetin më të përdorur gjerësisht, fuqia e transmetimit është e kufizuar në 2,5 milivat, duke i dhënë asaj një rreze shumë të shkurtër deri në 10 metra. Ai përdor valët e radios UHF në brezat ISM, nga 2,402 GHz në 2,48 GHz.[1] Përdoret kryesisht si një alternativë ndaj lidhjeve me tel, për të shkëmbyer skedarë midis pajisjeve portative aty pranë dhe për të lidhur telefonat celularë dhe luajtësit e muzikës me kufje me valë.

Bluetooth menaxhohet nga Bluetooth Special Interest Group (SIG), i cili ka më shumë se 35,000 kompani anëtare në fushat e telekomunikacionit, informatikës, rrjeteve dhe elektronikës së konsumit. IEEE standardizoi Bluetooth-in si IEEE 802.15.1, por nuk e ruan më standardin. Bluetooth SIG mbikëqyr zhvillimin e specifikimeve, menaxhon programin e kualifikimit dhe mbron markat tregtare.[2] Një prodhues duhet të plotësojë standardet Bluetooth SIG për ta tregtuar atë si një pajisje Bluetooth.[3] Një rrjet patentash zbatohet për teknologjinë, të cilat janë të licencuara për pajisje individuale kualifikuese. Që nga viti 2021, 4.7 miliardë çipa të qarkut të integruar Bluetooth dërgohen çdo vit.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Muller, Nathan J. (2002). Networking A to Z. McGraw-Hill Professional. fq. 45–47. ISBN 9780071429139. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2021. Marrë më 14 qershor 2021. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "About us - Bluetooth Technology Website". Bluetooth.com. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2019. Marrë më 8 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Brand Enforcement Program". Bluetooth.com. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2018. Marrë më 8 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Federica Laricchia (31 mars 2022). "Global Bluetooth device shipments 2022". Statista. Marrë më 7 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)