Blushta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Blushtë
Βέλος
Fshat
Vendndodhja
Blushtë is located in Greqia
Blushtë
Blushtë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Eube
Komuna Qim-Alliver
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 91 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 23′ 28″ Veri

24° 6′ 36″ Lindje

Popullsia 602 banorë (2011)

Blushtë[1] (greqisht: Βέλος/Vélos) është fshat në qarkun i Eubesë, Greqi. Përpara vitit 1954, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Βελούσια/Veloúsia.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 39, 267, 272
  2. ^ Πανδέκτης: Veloúsia - Vélos