Boca Raton, Florida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Boca Raton, Florida
qytet
noform
Boca Raton barrier island skyline, seen from the Boca Raton resort
Vendndodhja
Boca Raton, Florida is located in SHBA
Boca Raton, Florida
Boca Raton, Florida

Koordinatat: 26°22′7″V 80°6′0″P / 26.36861°V 80.10000°P / 26.36861; -80.10000

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Florida
Qarku Palm Beach
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 75.4 km2
 •  tokësore 70.4 km2
 •  ujore 5 km2
Popullsia 89407 banorë (2013)
Dendësia 1061.7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1895
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal </ref>
Prefiksi 561
Koordinatat 26° 22′ 7″ Veri

80° 6′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ci.boca-raton.fl.us

Boca Raton, Florida është një qytet në qarkun Palm Beachshtetit federal Florida, SHBA. Në Boca Raton, Florida jetojnë 89407 banorë (2013)[2], dhe dendësia e popullisë është 1061.7 banor/km2 (2682.8 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 75.4 km2 (29.1 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (13 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ZIP Code Lookup – Search By City". United States Postal Service. Marrë më 2009-06-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Population Estimates". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 maj 2014. Marrë më 2014-06-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Boca Raton, Florida – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale