Jump to content

Boeing AH-64 Apache

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Royal International Air Tattoo 2015, Gloucestershire

Boeing AH-64 Apache është një helikopter sulmues amerikan me dy turbo-boshte me një rregullim të pajisjes uljeje të tipit të rrotave të pasme dhe një kabinë tandem për një ekuipazh prej dy personash. Ai përmban një grup sensorësh të montuar në hundë për marrjen e objektivave dhe sistemet e shikimit gjatë natës. Ai është i armatosur me një armë zinxhir M230 30mm të bartur midis pajisjes kryesore të uljes, nën gypin e përparmë të avionit dhe katër pika të forta të montuara në shtyllat me krahë cung për transportimin e armatimit dhe depove, zakonisht një përzierje e raketës AGM-114 Hellfire dhe Hydra 70. AH-64 ka një tepricë të konsiderueshme të sistemeve për të përmirësuar mbijetesën luftarake.

Apache filloi si Model 77 i zhvilluar nga Hughes Helicopters për programin e Avancuar të Helikopterëve SulmuesUshtrisë së Shteteve të Bashkuara për të zëvendësuar AH-1 Cobra. Prototipi YAH-64 u fluturua për herë të parë më 30 shtator 1975. Ushtria e SHBA zgjodhi YAH-64 mbi Bell YAH-63 në 1976, dhe më vonë miratoi prodhimin e plotë në 1982. Pas blerjes së Hughes Helicopters në 1984, McDonnell-Doug vazhdoi prodhimin dhe zhvillimin e AH-64. Helikopteri u prezantua në shërbimin e ushtrisë amerikane në prill 1986. AH-64D Apache Longbow i avancuar iu dorëzua ushtrisë në mars 1997. Prodhimi ka vazhduar nga Boeing Defense, Space & Security, me mbi 2400 AH-64 të prodhuara deri në vitin 2020.

Ushtria e SHBA është operatori kryesor i AH-64. Ai është bërë gjithashtu helikopteri kryesor sulmues i shumë kombeve, duke përfshirë Greqinë, Japoninë, Izraelin, Holandën, Singaporin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Është ndërtuar me licencë në Mbretërinë e Bashkuar si AgustaWestland Apache. AH-64 amerikanë ka shërbyer në konflikte në Panama, Gjirin Persik, Kosovë, Afganistan dhe Irak. Izraeli përdori Apache në konfliktet e tij ushtarake në Liban dhe Rripin e Gazës. Apache britanikë dhe holandezë kanë parë dislokime në luftërat në Afganistan dhe Irak.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Boeing AH-64 Apache", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-19, marrë më 2022-12-22