Bogajiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bogajiq
Popullsia
 • Gjithsej599

Bogajiq, (malazezisht: Богајићи/Bоgајići), është vendbanim në Komunën e Plavës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bogaj shtrihet në gjerësinë gjeografike veriore prej 42° 34′ 59" dhe gjatësisë gjeografike lindore 19° 57′ 13".

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2003, ka pasur 599 banorë. Ndërsa sipas regjistrimit të vitit 1948 ka pasur 469 banorë, dhe sipas regjistrimit të vitit 1991 ka pasur 523 banorë. Në vendbanimin Bogajiq janë 96 ekonomi familjare. Mosha mesatare e popullsisë është 30,9 vite. Popullsinë e këtij vendbanimit e përbëjnë: 3,98 % Shqiptar, Boshnjak 87,58 %, ndërsa Mysliman 8,43 %.

Grafiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëvizja e pop. në shek. e XX.

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]