Jump to content

Bojko Borisov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bojko Borisov
Бойко Борисов
Borisov në vitin 2022
Kryetar i partisë GERB
Titullar
Në detyrë
10 Janar 2010
Paraprirë ngaTsvetan Tsvetanov
Kryeministër i Bullgarisë
Në detyrë
4 Maj 2017 – 12 Maj 2021
PresidentiRumen Radev
Zëvendës
Paraprirë ngaOgnyan Gerdzhikov (i përkohshëm)
Pasuar ngaStefan Yanev (i përkohshëm)
Të dhëna vetjake
U lind më
Boyko Metodiev Borisov

(1959-06-13) 13 qershor 1959 (65 vjeç)
Bankya, Komuna Stolichna, Republika Popullore e Bullgarisë
Partia politikeGERB (2006–tani)
Lidhjet e tjera
politike
Bashkëshortja/etStela Borisova (divorcuar)
Fëmijët1
Nënshkrimi
Faqja në rrjetwww.boykoborissov.bg

Bojko Metodiev Borisov ( bullgarisht: Бойко Методиев Борисов , IPA: [ˈbɔjko mɛˈtɔdiɛf boˈrisof] ; i lindur më 13 qershor 1959) është një politikan bullgar i cili shërbeu si kryeministër i Bullgarisë në tre terma: nga viti 2009 deri në 2013, 2014 në 2017 dhe 2017 deri në 2021, [1] duke e bërë atë kryeministrin e dytë më të gjatë në detyrë të Bullgarisë deri më sot.

Borisov u zgjodh kryetar i bashkisë së Sofjes në vitin 2005. Në dhjetor 2005, ai ishte kryetari themelues i partisë politike konservatore Qytetarët për Zhvillimin Evropian të Bullgarisë (GERB), duke u bërë kandidati kryesor i saj në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2009 . Borisov udhëhoqi partinë e tij drejt një fitore dërrmuese në 2009, duke mundur Partinë Socialiste në detyrë dhe dha dorëheqjen si kryebashkiak i Sofjes për t'u betuar si Kryeministër. Ai dha dorëheqjen në vitin 2013, pas protestave mbarëkombëtare kundër politikës energjitike të qeverisë, megjithatë pasi e çoi GERB-in drejt fitores në zgjedhjet e përgjithshme të 2014-ës, ai u bë sërish kryeministër. Mandati i tij i dytë përfundoi në mënyrë të ngjashme me të parin, me Borisovin duke dhënë dorëheqjen në janar 2017, këtë herë pas humbjes së GERB-it në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 . Në një ripërsëritje të historisë, Borisov e udhëhoqi GERB-in drejt fitores në zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme të 2017-ës, duke u bërë Kryeministër për herë të tretë.

Nën kabinetet e Borisovit, Bullgaria përjetoi një stabilitet të përmirësuar makroekonomik dhe stabilitet politik, ndërsa mbeti anëtarja më i varfër i BE-së, me gati një të katërtën e popullsisë së saj nën kufijtë e varfërisë kombëtare. [2] Investimet e huaja direkte ranë dhe korrupsioni kanë çuar në refuzimin e përsëritur të përpjekjeve të Bullgarisë për t'u bashkuar me Zonën Shengen . [3] Rezultatet zgjedhore për Borisovin dhe partinë e tij u errësuan nga akuzat për mashtrim në 2013, [4] 2015, [5] dhe në 2019 si në nivel vendor ashtu edhe në Parlamentin Evropian . [6] Kërcënimet gjyqësore dhe sulmet kundër gazetarëve u rritën deri në pikën ku gazetaria në Bullgari u bë "e rrezikshme" sipas Reporterëve pa Kufij, të cilët e renditën Bullgarinë në vendin e 111-të globalisht për sa i përket lirisë së shtypit në vitin 2019. [7] Ish-ambasadori i SHBA në Bullgari James Pardew tha në vitin 2019 se një "mjedis politik kombëtar me pak përgjegjësi qeveritare ose kriminale dhe pa opozitë serioze për të sfiduar qeverinë e tanishme" ishte krijuar si rezultat i marrëveshjeve të fshehta, korrupsionit dhe pengimit së mediave nën Borisov. [8] Më 17 mars 2022, Borisov u arrestua pas akuzave për keqpërdorim të fondeve të BE-së, ai u lirua pasi kaloi 24 orë në burg. [9] [10]

Në vitin 2013, kur ishte kryeministër, Borisov u bë njeriu më i vjetër që ka luajtur ndonjëherë për një klub profesionist bullgar kur u shfaq për FC Vitosha Bistritsa në Grupin B, niveli i dytë i futbollit bullgar. [11]

 1. ^ "Republic of Macedonia Mends Ties With Bulgaria Eyeing EU". Bloomberg.com. 1 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2019. Marrë më 10 prill 2018 – nëpërmjet www.bloomberg.com. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Poverty headcount ratio at national poverty lines (% of population) - Bulgaria". World Bank. Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2019. Marrë më 25 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Dutch minister 'Bloks' Bulgaria's Schengen accession". Euractiv. 6 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2019. Marrë më 25 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Bulgarian elections marred by claims of voting fraud". The Financial Times. 10 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2018. Marrë më 25 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Chaos, Fraud Mar Bulgaria's Local Election and Referendum". OCCRP. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2022. Marrë më 25 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Bulgaria Election Body Ignores Questions About EU Elections". BalkanInsight. 6 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2019. Marrë më 25 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Bulgaria RSF". Reporters Without Borders. Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2016. Marrë më 25 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Trump and Bulgaria: Attacks on free media damage democracy". The Hill. 22 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2019. Marrë më 25 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Ex-PM Borissov released following arrest". 21 mars 2022. Marrë më 21 mars 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Bulgarian ex-PM Borissov arrested after EU Prosecutor's office probe". 18 mars 2022. Marrë më 18 mars 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Former Prime Minister becomes Bulgaria's oldest player". Reuters. 26 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2017. Marrë më 31 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)