Boksi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Boksi është sport luftarak i cili zhvillohet në mes dy sportistëve me peshë të caktuar në ring. Qëllimi i këtij sporti është që sportistët të godasin njëri tjetrin gjersa njëri të fitoj (me nokaut) ose me pikë brenda kohës së caktuar që është ndarë në raunde.

Historia e boksit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Legjenda e të gjitha kohërave të këtij sporti luftarak edhe më tutje mbetet Muhamed Aliu.

Ndër boksierët më të famshëm shqiptarë është boksieri Luan Krasniqi.

Boksieri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boksier Profesionist quhen ata boksier te cilët luftojnë 4-12 raunde nga 3 minuta pa kapele ne një organizim te mbikëqyrur nga ndonjë federate e licencuar nga organizata e njohur Evropiane EBU ose nga 4 organizatat e famshme botërore WBA, WBC, IBF & WBO. Poashtu boksieri duhet te ketë licencon personale i cili kontrollohet sepaku njehere ne vite nga mjeku përkatës.

Agjencia e Boksit Profesionist Shqiptarë, AlbanianBoxing.com njofton se kemi një numër te madhe boksierësh profesionist Shqiptarë, disa nga ata janë : Elvir Muriqi, Nuri Seferi, Luan Krasniqi, Sefer Seferi, Haxhi Krasniqi, Petrit Dobroshi, Faruk Shabani, Ervis Jegeni, Kreshnik Qato, Shpetim Shala, Kadri Xhulaj, Suat Laze, Fatjon Murati, Gjetan Keta, Bujar Sejdiu, Selajdin Hoxha etj.

Poashtu thuhet nga ky agjencion se është shume me rendësi te dihet se kampion Evropiane mund te quhet vetëm ai i cili e fiton titullin e organizatës EBU ne kategorinë apo peshën e tij përkatëse, ne boksin profesionist ka gjithsejtë 17 kategori te peshave te ndryshme, nga me e lehta deri ne te renden.

Ndërsa kampion botërore mund te quhet vetëm ai boksier profesionist i cili e fiton njërin nga kater titujt e famshëm siç i përmendem edhe me larte WBA, WBC, IBF & WBO. Krejt titujt tjerr te cilët ekzistojnë ne skenën e boksit profesionist janë me vlera shume te vogla ose fare pa vlerë. Për fat te keq disa boksier i thojnë vetit kampion kur fitojnë një titull qe faktikisht nuk e njeh askush ne bote dhe kështu po e keqinformojnë opinionin Shqiptarë. Për këtë arsye duhet qe se pari te informohemi drejt, e ketë mundësi e kemi vetëm ne agjencionin e lartpërmendur.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Boksi – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
 Commons: Boksi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale