Bol Holmström

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bo Holmström duke nënshkruar në Akademibokhandeln në Stokholm në nëntor 2011.

Bol Eric Holmström (18 tetor 1938 - 13 tetor 2017)[1] ishte gazetar, debatues dhe autor suedez.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Holmström ka punuar si gazetar në SVT dhe TV4. Më 11 shtator 2013, ai ishte i pari i cili raportoi se Ministrja e Punëve të Jashtme të Suedisë Anna Lindh ka vdekur prej lëndimeve pas një sulmi.[2] Ai raportonte prej spitalit Karolinska për TV4. Në vitin 2007, ai u shpërblye me çmimin e gazetarisë për punën e tij.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ SVT-legendaren Bo Holmström är död
  2. ^ "Bo Holmberg hade svårt att gå vidare efter mordet". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Stora Journalistpriset". www.storajournalistpriset.se. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)