Bologna F.C. 1909

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bologna
BolognaFC1909 Old logo (1993-2018).png
Emri i plotëBologna Football Club 1909 S.p.A.
Pseudonimi(et)I Rossoblu
I Veltri
Themeluar3 Tetor 1909 (1909-10-03) (113 vite më parë) (Bologna FC)
StadiumiStadio Renato Dall'Ara
Kapaciteti38,279
PronariSaputo Inc. (99.93%)
PronariJoey Saputo
MenaxheriSiniša Mihajlović
LigaSeria A
2018-1910
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Bologna Football Club 1909, njohur thjesht si Bologna (Shqip: Bolonja F.C. 1909) është një klub futbolli italian, i themeluar në vitin 1909 në qytetin e Bolonjës. Emri i themelimit ishte Bologna Football Club, por klubi falimentoi në vitin 1993 dhe u rithemelua me emrin aktual.

Prej vitit 1927, ekipi i luan ndeshjet pritëse në stadiumin Renato Dall'Ara me kapacitet 38,279 spektatorë. Bolonja ka marrë pjesë në 68 kampionate të zhvilluara në Serie A, duke dalë kampione në 7 raste. Sipas IFFHS, ekipi renditet në vendin e nëntë midis ekipeve italiane më të mira përgjatë shekullit të XX.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjyrat dhe simbolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 3 shtator 2016[2]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Brazil.svg Pt Angelo da Costa
2 Flag of Greece.svg Mb Marios Oikonomou
3 Flag of Italy.svg Mb Archimede Morleo
4 Flag of Sweden.svg Mb Emil Krafth
5 Flag of Chile.svg Mf Erick Pulgar
6 Flag of Italy.svg Mf Federico Viviani (në huazim nga Verona)
7 Flag of France.svg Sm Anthony Mounier
8 Flag of Algeria.svg Mf Saphir Taïder
9 Flag of Italy.svg Sm Simone Verdi
10 Flag of Italy.svg Sm Mattia Destro
11 Flag of the Czech Republic.svg Sm Ladislav Krejčí
14 Flag of Italy.svg Sm Federico Di Francesco
15 Flag of Senegal.svg Mb Ibrahima Mbaye
16 Flag of Hungary.svg Mf Ádám Nagy
17 Flag of Ghana.svg Mf Godfred Donsah
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
18 Flag of Sweden.svg Mb Filip Helander
19 Flag of Nigeria.svg Sm Umar Sadiq (në huazim nga Roma)
20 Flag of Italy.svg Mb Domenico Maietta
22 Flag of Italy.svg Mf Luca Rizzo
23 Flag of Italy.svg Pt Alfred Gomis (në huazim nga Torino)
24 Flag of Italy.svg Mb Alex Ferrari
25 Flag of Italy.svg Mb Adam Masina
26 Flag of Italy.svg Sm Sergio Floccari
28 Flag of Italy.svg Mb Daniele Gastaldello
31 Flag of Switzerland.svg Mf Blerim Xhemaili
35 Flag of Greece.svg Mb Vasilis Torosidis
83 Flag of Italy.svg Pt Antonio Mirante
97 Flag of Senegal.svg Pt Mouhamadou Fallou Sarr
99 Flag of Italy.svg Sm Robert Acquafresca

Trofej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serie A

Coppa Italia

  • Fitues (2): 1969–70, 1973–74

Mitropa Cup

UEFA Intertoto Cup

Tifozët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Klasifikimi IFFHS 19.9.2009" (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2021. Marrë më 24 dhjetor 2014.
  2. ^ "Prima squadra" (në italisht). Marrë më 3 shtator 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]