Jump to content

Bombarduesi strategjik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një bombardues strategjik bashkëkohor i Forcave Ajrore të SHBA, Rockwell B-1 Lancer.

Një bombardues strategjik është një avion bombardues me depërtim të mesëm dhe të gjatë, i projektuar për të hedhur sasi të mëdha armatimi ajër-tokë në një objektiv të largët me qëllim të dobësimit të aftësisë së armikut për të zhvilluar luftë. Ndryshe nga bombarduesit taktikë, depërtuesit, bombarduesit luftarakë dhe avionët sulmues, të cilët përdoren në operacionet e ndalimit ajror për të sulmuar luftëtarët dhe pajisjet ushtarake të armikut, bombarduesit strategjikë janë krijuar për të fluturuar në territorin e armikut për të shkatërruar objektivat strategjikë (p.sh., infrastrukturë, logjistikë, ushtarake instalimet, fabrikat, etj.). Përveç bombardimeve strategjike, bombarduesit strategjikë mund të përdoren për misione taktike. Aktualisht janë vetëm tre vende që operojnë bombardues strategjikë: Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Kina.

Roli modern i bombarduesit strategjik u shfaq pasi bombardimet strategjike u përdorën gjerësisht dhe bombat atomike u përdorën për herë të parë në luftime gjatë Luftës së Dytë Botërore. Misionet e goditjes bërthamore (d.m.th., dërgimi i raketave ose bombave të armatosura bërthamore) mund të kryhen nga shumica e avionëve luftarakë-bombardues dhe gjuajtësve modernë, madje edhe në rrezen ndërkontinentale, me përdorimin e karburantit ajror, kështu që çdo komb që posedon këtë kombinim të pajisjeve dhe teknika teorikisht ka një aftësi të tillë. Avionët e dorëzimit parësor për një mision modern të bombardimeve strategjike nuk duhet të jenë gjithmonë një lloj bombarduesi i rëndë dhe çdo avion modern i aftë për sulme bërthamore në rreze të gjatë është po aq i aftë të kryejë misione taktike me armë konvencionale. Një shembull është Mirage IV i Francës, një bombardues i vogël strategjik i zëvendësuar në shërbim nga avionët luftarakë-bombardues Mirage 2000N të pajisur me ASMP dhe luftarakë me shumë funksione Rafale.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]