Bonneval-sur-Arc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Boneval-mbë-Ark
Bônavâl-sus-Arc (Arpitanisht)
Bonneval-sur-Arc (Frëngjisht)
Komunë
Një pamje e përgjithshme e Bonevalit-mbë-Ark
Një pamje e përgjithshme e Bonevalit-mbë-Ark
Stema Boneval-mbë-Ark
VendiFranca
RajoniAuvergne-Rhône-Alpes
DepartamentiSavoie
QarkuSaint-Jean-de-Maurienne
KantoniModane
NdërkomunalitetHaute Maurienne-Vanoise
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Marc Konareff[1]
Sipërfaqja
1
112.550 km2 (43.456 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
263
 • Dendësia23/km2 (61/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
73047 /73480
Lartësia1,759–3,642 m (5,771–11,949 ft)
Faqja zyrtarewww.mairie-de-bonnevalsurarc.fr
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Bonneval-sur-Arc ( shqiptimi frëngjisht: [bɔnval syʁ aʁk], lit. "Bonneval-mbi- Arc "; Arpitanisht: Bônavâl-sus-Arc ose thjesht Bônavâl ) është një komunë alpine në departamentin Savoja në rajonin Auvernja-Rona-AlpetFrancën Juglindore. Ndodhet në kufirin italian, me një pjesë të territorit të saj brenda Parkut Kombëtar Vanoise. Në vitin 2019, komuna kishte një popullsi prej 259 banorësh.

Është anëtar i shoqatës Les Plus Beaux Villages de France .

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boneval-mbë-Ark ka një klimë alpine për shkak të lartësisë së madhe mbi nivelin e detit, pikërisht nën vijën e gjelbërimit. Klima e vendit karakterizohet nga dimra shumë të ftohtë, me borë dhe verëra të freskëta e të stuhishme.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.