Bonnie Wright

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bonnie Wright

Bonnie Francesca Wright[1] (lindur më 17 shkurt 1991)[2] është një aktore, regjisore e filmit, skenariste, modele, producente dhe aktiviste angleze. Ajo është më e njohur për luajtjen e rolit të Xhini Uezlitserinë e filmave Harry Potter, bazuar në serinë e romaneve me të njëjtin emër nga J. K. Rowling.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bonnie Wright lindi në Londër, fëmija i dytë i Sheila Teague dhe Gary Wright, pronarë të ndërmarrjes së argjendarisë Wright & Teague. Wright ndoqi shkollën fillore Prior Weston dhe më vonë shkollën King Alfred në Londrën Veriore për arsimin e saj të mesëm.[3]

Gjatë xhirimeve të Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë dhe Pjesa e Dytë, ajo filloi të marrë pjesë në Universitetin e Arteve në Londër: Kolegji i Komunikimit në Londër, për të filluar studimet si Menaxhere e Prodhimit të Filmit dhe Televizionit, për shkak të planeve të saj për të vazhduar aktrimin dhe për të punuar në prapaskenë, pasi filmoi Harry Potter.[4][5] Në vitin 2012, ajo u diplomua me një diplomë Bachelor të Arteve.[6]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2001–2011: Seria Harry Potter[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wright më 2010 në Wizading World të Harry Potter

Wright shfaqet në filmin e parë, Harry Potter dhe Guri Filozofal, vetëm në një skenë të vogël të vendosur në stacionin hekurudhor të King King's Cross, ku personazhi i saj dhe nëna e saj Molly takohen me Harri Poterin pasi katër vëllezërit e saj më të mëdhenj hipin në ekspresin Hogwarts. Roli i saj u bë shumë më i spikatur në filmin e dytë, Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave, në të cilin personazhi i saj fillon studimet në Hogwarts dhe has në një ditar sekret që fillon të kontrollojë veprimet e saj.[4]

Wright kishte kohë të kufizuar në ekran në filmin e tretë, Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit por kishte një rol të madh mbështetës në filmin e katërt, Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit.

Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit, Wright luajti një rol qendror, duke iu bashkuar Ushtrisë së Uritmorit dhe përfundimisht duke marrë pjesë në skenën klimaktike në të cilën UU dhe Urdhri i Feniksit luftojnë ndaj Lord Fluronvdekjes dhe Hamortëve të tij. Roli qendror i Wright vazhdoi në Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier, ku ajo u bë një ndjekëse e rëndësishme për ekipin e Grifartit në Kuidiç dhe, në fund të fundit, interesi i vërtetë i dashurisë i Harri Poterit.

Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa 1 and 2, Wright përsëri riprodhoi rolin e saj qendror për herë të fundit. Në këta filma ajo u pa më veçanërisht në skena para se të tre protagonistët të shkonin në kërkim të Horkruksëve, në Betejën e fundit të Hoguortsit dhe në Epilog të vendosur nëntëmbëdhjetë vjet më vonë.

Autorja e Harry Potter J. K. Rowling mbajti një fjalim gjatë premierës botërore të filmit të tetë dhe të fundit Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë më 7 korrik 2011 në Londër, Angli. Ajo njoftoi se janë shtatë anëtarë të kastit të serialeve të filmave Harry Potter, të cilëve ajo i referohet si "Shtatëshja e Madhe". Ajo e emëroi Wright si një nga shtatë anëtarët, së bashku me Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Tom Felton, Matthew Lewis dhe Evanna Lynch.[7]

2012–akoma: vepra pasuese të aktrimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wright bashkëluajti në dy filma televizivë që ishin Stranded (2002) si versioni më i ri i Sarah Robinson dhe Agatha Christie: A Life in Pictures (2004), ku ajo luajti rolin e shkrimtares Agatha Christie kur ishte e re.[8]

Në vitin 2007, ajo ishte aktore mysafire në serialin e Disney Channel, The Replacements, ku shprehu Vanessa në premierën e sezonit të dytë me titull "London Calling".  

Në vitin 2013, ajo bashkëluajti në "Before I Sleep" përballë David Warner, Tom Sizemore, Cynthia Gibb, Eric Roberts, Eugene Simon, Campbell Scott dhe Chevy Chase.[9] Filmi u bë premierë në Festivalin e Filmit në Heartland 2013.[10] Më pas, ajo bashkëluajti në The Sea, bazuar në një roman të John Bansville, si Roza, motra e re.[11] Filmi u shfaq premierë në konkurs në Edinburgh International Film Festival më 23 qershor 2013,[12] dhe pati premierën e tij në Amerikën e Veriut në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto 2013.[13]

Në vitin 2014, ajo mori pjesë në serinë e tretë të The Great Sport Relief Bake Off, duke fituar episodin e parë dhe duke u emëruar "Baker Star".

Në vitin 2014, Wright bashkëluajti përballë Rhys Wakefield, James D'Arcy dhe bashkyllit të saj Harry Potter Freddie Stroma në filmin Sci-fi amerikan After the Dark (i njohur më parë si Filozofët[14]), me regji nga John Huddles[15][16] dhe filloi xhirimet në korrik 2011 në Xhakartë, Indonezi. Wright luajti Georgina, një nga studentët.[17] Filmi u bë premierë në Neuchâtel International Fantastic Film Festival më 7 korrik 2013.[18] Filmi u publikua më 7 shkurt 2014.

Wright ka përfunduar komedinë e Abigail Schwarz Those Who Wander, prodhuar nga Nicola Scandiffio.[19] dhe filmi aventuresk Who Killed Nelson Nutmeg?.[20]

Në vitin 2014, ajo u nënshkrua për të bashkaktruar në thrillerin e Alexandra McGuinness The Highway is for Gamblers, me Nikki Reed, Joe Jonas dhe Gustaf Skarsgård. Xhirimet janë planifikuar të fillojnë në mes të nëntorit 2014 dhe është vendosur në Qarkun San Bernardino të Kalifornisë.[21]

Në shkurt të vitit 2020, u njoftua se Wright do të jetë narratorja e tregimit Babbitty Rabbitty and her Cackling Stump nga audiobook i Rrëfenjat e Bardit Bidëll, bazuar në romanin e J. K. Rowling me të njëjtin titull. Libri i audios u publikua më 31 mars 2020, në ndihmë të bamirësisë, i quajtur Lumos.[22]

Modelim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u shpall fituese e çmimit Most Edgy LookRodial Beautiful Awards 2011.[23] Gjithashtu në vitin 2011, Wright u shfaq në një përhapje të modës për revistën luksoze të "Financial Times". Xhirimi, i cili u zhvillua në Muzeun Victoria dhe Albert, ishte i dedikuar për kapjen e langorres së pikturave të Dante Rossetti.[24]

Wright mori pjesë si një modele për dizajneren e modës Katie Eary në një shfaqje Vjeshtë/Dimër 2011 gjatë London Fashion Week.[25] Në gusht të vitit 2013, Wright mori pjesë, së bashku me Phoebe Collings James dhe Clara Paget, të cilët u bashkuan me stilistin e argjendarisë Dominic Jones që modelonin në Southsea në ndihmë të organizatës bamirëse World Land Trust dhe Winchester School of Art.[26][27]

Skenarizmi, regjia dhe prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wright bëri skenarizmin e saj dhe debutimin e saj regjisorial për filmin e saj të diplomimit Separate We Come, Separate We Go duke aktruar me aktorin te Harry Potter David Thewlis.[28] Filmi e dha premierën në Festivalin e Filmit në Kanë, këndi dhe ekrani i shkurtër i filmit në BAFTA Graduate.[29][30]

Wright ka kompaninë e saj të prodhimit, Bon Bon Lumiere.[31]

Në dhjetor 2013, Wright e drejtoi aktoren e After the Dark Sophie Lowe, në videoklipin e saj muzikor "Dreaming". Videoja është xhiruar në Parkun Kombëtar Joshua Tree. Ata filmuan videon pa asnjë ndihmë, në makinën e mikut të Lowe. Wright filmoi Lowe nga sedilja e përparme e makinës ndërsa Lowe ishte ulur në sediljen e pasme duke provuar të krijonte ndjenjën e shkuljes.[32][33]

Në maj të vitit 2014, Wright shkroi dhe drejtoi një film tjetër të shkurtër Know Thyself, duke interpretuar aktorin te Harry Potter Christian Coulson.[34]

Në korrik 2014, Wright drejtoi filmin e shkurtër Fade to Gold për prindërit e saj, Gary Wright dhe Sheila Teague, nga Wright dhe Teague dhe LoveGold. Filmi tregon modelin krijues të stolive të prindërve të saj, dhe pati një konkurs për të fituar pjesët e preferuara të Wright të argjendarisë Wright dhe Teague.[35][36]

Në janar 2016, Wright bëri një njoftim në llogarinë e saj në Twitter se projekti i saj i ardhshëm i drejtimit është Medusa's Ankles, një histori e shkurtër e autorit A. S. Byatt.[37]

Në shkurt 2016, ajo njoftoi në llogarinë e saj në Twitter se filmi Know Thyself do të bëhej premierë në New Movies Makers New YorkArkivin e Filmit Anthologjik më 10 shkurt 2016.[38]

Aktivizëm, bamirësi dhe punë mjedisore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wright luan një rol aktiv në rritjen e vetëdijes rreth ndotjes plastike, veçanërisht se si ai ndot oqeanet tona. Në nëntor 2017, ajo iu bashkua Greenpeace në anijen e tyre Arctic Sunrise, duke monitoruar mbeturinat plastike në oqeane, dhe në janar 2018 vizitoi Selinë e Coca-Cola në Atlanta, Xhorxhia, për të dorëzuar një peticion për t'i nxitur ata që të ndalonin prodhimin e qeseve plastike njëpërdorimëshe. Ajo ka zhvilluar diskutime publike se si personi i përditshëm mund të zvogëlojë përdorimin e qeseve plastike njëpërdorimëshe, dhe është aktive në avokimin e këtyre ndryshimeve në faqen e saj në Instagram. "Çdo copë plastike që kam përdorur ndonjëherë është akoma diku në këtë tokë, dhe kjo është e tmerrshme," thotë Wright.[39]

Wright është ambasadore për një bamirësi, e quajtur Lumos, e cila u themelua më 2005 nga Themeluesja e Lumos dhe Presidentja e Jetës J. K. Rowling. Në vitin 2016, Wright dhe ambasadorja e saj Lumos dhe bashkylli i saj në Harry Potter, Evanna Lynch, udhëtuan në Haiti për të mësuar pse ekzistojnë 30,000 fëmijë që jetojnë në jetimore, dhe takuan fëmijë që ishin shpëtuar nga kushte të tmerrshme dhe u ribashkuan me familjet e tyre. Wright foli për punën bamirëse të Lumos, Unë kisha dëgjuar aq shumë për punën që po bënte Lumos dhe si ishin pikërisht këto institucione, por kjo përvojë nxori në pah se sa tepër e rëndësishme është puna e Lumos në Haiti.[40]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wright konfirmoi se ajo ishte në lidhje me aktorin në Harry Potter Jamie Campbell Bower në shkurt 2010, dhe angazhimin e tyre në prill 2011.[41] Wright dhe Bower anuluan fejesën e tyre më 30 qershor 2012.[42]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2001 Harry Potter dhe Guri Filozofal Xhini Uezli
2002 Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave
2004 Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit
2005 Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit
2007 Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit
2009 Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier
2010 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë
2011 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë
2013 Rose [43]
Premiera e Amerikës së Veriut 2013 Toronto International Film Festival[44]
After the Dark Georgina (dikur njihej si "Filozofët"[45])
Before I Sleep Phoebe
2014 How (Not) to Rob a Train Vajza e Vogël Bandite
My Dad is Scrooge Coonie Roli i zërit
2015 Sweat Mia Film i shkurter
Who Killed Nelson Nutmeg? Diane [46]
2018 A Christmas Carol Nell
TBA Those Who Wander Zoe Filmi i papublikuar

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2002 Stranded Sarah Robinson e re Film televiziv
2004 Agatha Christie: A Life in Pictures Agatha Christie e re Film televiziv
2007 The Replacements Vanessa Episodi: "London Calling"; rol zëri

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2013 The Moment of Truth Vajza Southwark Playhouse

Videolojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Loja Roli i zërit Shënime
2007 Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit Xhini Uezli
2009 Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier
2010 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë
2011 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë

Parqet tematike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli i zërit Shënime
2010 Harry Potter dhe Udhëtimi i Ndaluar Xhini Uezli Tërheqja e parkut të temave. Wizading World e Harry Potter

Regjisore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
2012 Separate We Come, Separate We Go Vetëm regjisore, debutim regjie Premierë në këndin e shkurtër të Festivalit të Filmit në Kanë
2013 Dreaming Regjisore Video muzikore
2014 Sea Ess
Know Thyself Skenariste, regjisore dhe producente Filmi i shkurtër, premierë në New York Makers New York në Arkivin e Filmit Anthology në 2016
Fade to Gold Regjisore Film i shkurtër për LoveGold dhe Wright and Teague
2018 Medusa's Ankles Film i shkurtër i bazuar në Medusa's Ankle nga autori AS Byatt
Taught You How To Feel Video muzikore
Iguana Bird
2019 Fallible

Skenariste[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
2012 Separate We Come, Separate We Go Vetëm skenariste, debutim i skenarizmit Premierë në këndin e shkurtër të Festivalit të Filmit në Kanë

Role të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2020 Babbitty Rabbitty and her Cackling Stump Tregimtare Audiobook i Rrëfenjat e Bardit Bidëll.[47]

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime
Viti Çmimi Kategoria Filmi Rezultati
2011 Rodial Beautiful Awards[48] Most Edgy Look Award Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Fitues/e
2012 Empire Award[49] Best Female Newcomer Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë Kandidat/e

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Births, Marriages & Deaths Index of England & Wales, 1916–2005.; at ancestry.com
 2. ^ Merrill, Brian (2006). On This Date: A Day-by-Day Look at Historical Events [Në këtë datë: Shikim i ditpasditshëm në ngjare historike] (në anglisht). Lulu.com. fq. 36. ISBN 978-1-4303-0501-9.
 3. ^ Slater, Lydia (25 qershor 2009). "The magic of Bonnie Wright" [Magjia e Bonnie Wright]. Evening Standard (në anglisht). Marrë më 17 qershor 2013.
 4. ^ a b Lydia Slater (26 qershor 2009). "The magic of Bonnie Wright" [Magjia e Bonnie Wright] (në anglisht). London Evening Standard. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2010. Marrë më 14 korrik 2009.
 5. ^ Riggs, Thomas (2007). Contemporary Theatre, Film & Television: A Biographical Guide [Teatri, Filmi dhe Televizioni Bashkëkohor: Udhëzim biografie] (në anglisht). Gale Group. fq. 341. ISBN 978-0-7876-9050-2.
 6. ^ Bonnie Wright profile, The Huffington Post; retrieved 6 September 2014.
 7. ^ "J.K. Rowling's Emotional Speech at the Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2" [Fjalimi emocional i J. K. Rowling për Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë] (në anglisht). Youtube.com. 7 korrik 2011. Marrë më 7 nëntor 2013.
 8. ^ "Client Details" [Detaje të klientëve] (në anglisht). Unitedagents.co.uk/. Marrë më 8 gusht 2010.
 9. ^ Singh, Anita (21 maj 2012). "Cannes 2012: Harry Potter's Ginny Weasley directs budget film" [Cannes 2012: Xhini Uezli nga Harry Potter mban regjinë e një filmi]. The Telegraph (në anglisht). Marrë më 21 maj 2012.
 10. ^ "Heartland Film Festival Tickets & Guide" [Bileta dhe udhëzime për Heartland Film Festival] (në anglisht). Marrë më 27 shtator 2013.
 11. ^ "United Agents – Bonnie Wright" (në anglisht). United Agents.
 12. ^ "Michael Powell Award Competition / World premiere" [Gara e Çmimeve Micheal Powell / Premiera botërore] (në anglisht). Marrë më 27 qershor 2013.
 13. ^ Fleming Jr., Mike (2013-08-13). "Toronto Sets World Cinema Film Lineup" [Toronto bën rreshtimin e Kinemasë Botërore të Filmit] (në anglisht). Deadline. Marrë më 13 gusht 2013.
 14. ^ "Poster Art Revealed for AFTER THE DARK, In Theaters This February" [Publikohet posteri për filmin AFTER THE DARK, Këtë shkurt, nëpër kinema] (në anglisht). broadwayworld.com. Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2013. Marrë më 17 dhjetor 2013.
 15. ^ Ashley Ross (2011-04-21). "Exclusive Interview: Bonnie Wright on the End of Harry Potter" [Intervistë ekskluzive: Bonnie Wright në fund të Harry Potter]. marieclaire.com (në anglisht). Marrë më 21 prill 2011.
 16. ^ "Harry Potter Star to Shoot Hollywood Movie in Jakarta", Jakarta Globe, 14 June 2011.
 17. ^ "The Philosophers" [Filozofët]. NYTimes.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2012. Marrë më 21 prill 2011.
 18. ^ "THE PHILOSOPHERS/MOVIES OF THE THIRD KIND" [Filozofët/Filma të llojit të tretë] (në anglisht). Marrë më 27 qershor 2013.
 19. ^ "Bonnie Wright Official, Verified Twitter Account (@thisisbwright)" [Bonnie Wright Official, Llogaria e vërtetuar në Twiter (@thisisbwright)] (në anglisht). Twitter.com. Marrë më 7 nëntor 2013.
 20. ^ Henry Hitchings (17 tetor 2014). "Harry Potter star in Dorset to shoot new film" [Ylli nga Harry Potter në Dorset do të bëjë një film të ri] (në anglisht). dorsetecho.co.uk. Marrë më 17 tetor 2014.
 21. ^ Yamato, Jen (2014-10-02). "Nikki Reed & Bonnie Wright Set For 'The Highway Is For Gamblers'" [Nikki Reed dhe Bonnie Wright xhirojnë për filmin 'The Highway Is For Gamblers']. Deadline.com (në anglisht). Marrë më 27 tetor 2014.
 22. ^ New audiobook The Tales of Beedle the Bard is coming soon Wizardingworld.com. Retrieved on 26 February 2020.
 23. ^ "Rodial.co.uk" (në anglisht). Rodial.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2011. Marrë më 19 mars 2011.
 24. ^ Anelli, Melissa (20 February 2011). "Bonnie Wright-Photoshoot for Financial Times' 'How To Spend It' Magazine". The Leaky Cauldron.
 25. ^ Bell, Gabriel. "Ginny Weasley Walked In A Fashion Week Runway Show" [Xhini Uezli merr pjesë në një pistë për Fashion Week]. refinery29.com (në anglisht).
 26. ^ Bonnie Wright Models Southsea Deckchairs For Charity Arkivuar 10 qershor 2015 tek Wayback Machine So.Bonnie.net
 27. ^ "World Land Trust" [Besimi i Tokës Botërore]. vogue.co.uk (në anglisht). 4 mars 2016. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 18 prill 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 28. ^ "Separate We Come, Separate We Go" [Të ndarë vijmë, të ndarë ikim] (në anglisht). Marrë më 28 mars 2012.
 29. ^ "Catalogue" [Katalogu] (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2013. Marrë më 19 prill 2012.
 30. ^ "Separate We Come, Separate We Go" [Të ndarë vijmë, të ndarë ikim] (në anglisht). Marrë më 1 gusht 2011.
 31. ^ "Bonnie Wright". BBC. Retrieved 6 September 2014.
 32. ^ "Riding Solo" (në anglisht). Marrë më 30 dhjetor 2013.
 33. ^ "SOPHIE LOWE RELEASES NEW EP, "DREAMING" MUSIC VIDEO" [Sophie Lowe publikon albumin e ri, "DREAMING"] (në anglisht). Marrë më 30 dhjetor 2013.
 34. ^ "ELLE Reviews Know Thyself" [Elle vlerëson "Know Thyself"] (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2014. Marrë më 13 korrik 2014.
 35. ^ Wright & Teague: Fade to Gold by Bonnie Wright Arkivuar 15 mars 2017 tek Wayback Machine, Lovegold.com; retrieved 7 August 2014.
 36. ^ Bonnie's new short film ‘Fade to Gold’ put online Arkivuar 3 prill 2015 tek Wayback Machine, So.Bonnie.net; retrieved 7 August 2014.
 37. ^ Bonnie Wright (@thisisbwright) on Twitter; retrieved 19 January 2016.
 38. ^ Wright, Bonnie (3 shkurt 2016). "Next Wed Feb10th my film Know Thyself is screening @NewFilmmakersNY program at @AnthologyFilm in New York" [Të mërkurën e ardhshme më 10 shkurt, filmi im 'Know Thyself' do të paraqitet në programin @NewFilmmakersNY në @AnthologyFilm në Nju Jork] (në anglisht).
 39. ^ "Bonnie Wright Wants Muggles, Not Magic, To Fix Plastic Crisis--Her Eco Chic Decoded" [Bonnie Wright do që Babanacët dhe jo magjia ta ndreqin krizën plastike]. Peaceful Dumpling (në anglishte amerikane). 2018-03-27. Marrë më 2019-08-08.
 40. ^ Our Ambassadors We Are Lumos.org. Retrieved 9 April 2020.
 41. ^ "Harry Potter's Jamie Campbell Bower, Bonnie Wright Engaged!" [Jamie Campbell Bower nga Harry Potter fejohet me Bonnie Wright!]. US Weekly (në anglisht). 13 prill 2011. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2011. Marrë më 27 tetor 2011.
 42. ^ Ewart, Paul (10 janar 2017). "Harry Potter: Where are they now?" [Harry Potter: Ku janë tani?]. News.com.au (në anglisht). News Pty Limited. Marrë më 30 maj 2017.
 43. ^ "Edinburgh premiere for Banville's The Sea" [Premiera në Edinburg për 'The Sea' nga Banville]. RTÉ Ten (në anglisht). 29 maj 2013.
 44. ^ "Toronto International Film Festival – Contemporary World Cinema" [Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Toronto - Kinemaja botorore bashkëkohore] (në anglisht). tiff.net. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2013. Marrë më 13 gusht 2013.
 45. ^ "Poster Art Revealed for AFTER THE DARK, In Theaters This February" [Publikohet posteri i filmit 'After the Dark', këtë shkurt nëpër kinema] (në anglisht). broadwayworld.com. Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2013. Marrë më 17 dhjetor 2013.
 46. ^ "Who Killed Nelson Nutmeg? - an original live-action family film" [Kush e vrau Nelson Numtegun? - një film origjinal familjar i zhanrit live-aksion]. Who Killed Nelson Nutmeg? - an original live-action family film (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2020. Marrë më 18 prill 2020.
 47. ^ New audiobook The Tales of Beedle the Bard is coming soon Wizardingworld.com. Retrieved on 26 February 2020.
 48. ^ "Rodial.co.uk" (në anglisht). Rodial.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2011. Marrë më 19 mars 2011.
 49. ^ O'Hara, Helen (5 mars 2012). "The Awards Nominations Are Here!" [Nominimet për Çmime gjenden këtu!]. Empire Online (në anglisht). Marrë më 5 mars 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]