Borås Tidning

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zyra e Gazetës Borås

Borås Tidning (që do të thotë Gazeta Borås) është gazetës ditore e botuar në Borås, Suedi. Gazeta ka tirazh prej rreth 50 000 ekzemplare. Stefan Eklund është kryeredaktor i gazetës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gazeta Borås u themelua më 1826 dhe është një nga gazetat më të vjetra suedeze. Më parë gazeta quhej Borås Weckoblad dhe themeluesi i saj ishte Nils Erick Lundström nga Jönköping. Ajo u pasua më 1834 nga gazeta e re Borås, e blerë më 1838 nga krijuesi i ngjyrave C. G. Rydin, i cili i dha gazetës emrin e tanishëm. Në vitin 1899, Gazeta Borås u bë një kompani aksionare. Për shumë vite, Tore G Wärenstam ishte njeriu i fortë i revistës si pronar dhe redaktor kryesor. Në vitin 1979, gazeta u zhvendos në shtëpinë aktuale në Allégatan në Borås. Gazeta ishte edhe në gjuhën finlandeze nga viti 1987 deri më 2011, por nuk vazhdoi pasi humbi fuksionalitetin e tij siq u raportua nga botuesi.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kalevi Lehtonen. "Finnish Language Newspapers - A Minority In Swedish Publishing" (PDF). International Federation of Library Associations and Institutions. Marrë më 11 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]