Borovo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Borovo
—  Qytet  —
Borovo is located in Kroacia
Borovo
Borovo
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Vukovar-Srijem
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.38°0′0″V 18.97°0′0″L / 45.38000°V 18.97000°L / 45.38000; 18.97000 (Borovo)Koordinatat: 45.38°0′0″V 18.97°0′0″L / 45.38000°V 18.97000°L / 45.38000; 18.97000 (Borovo)
Popullsia 5.097 banorë [1]
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Borovo (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Vukovar-SrijemKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 5097 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 5125 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 5360 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.55%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Borovo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Vukovar-Srijem