Borsalino & Co.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Borsalino & Co.

Viti 1974
Regjia Jacques Deray
Prodhimi Alain Delon
Julien Derode
Raoul Levy
Skenari Pascal Jardin
Jacques Deray
Bazuar në
Në rolet kryesore Alain Delon
Riccardo Cucciolla
Daniel Ivernel
Reinhard Kolldehoff
Muzika Claude Bolling
Kinematografia Jean-Jacques Tarbès
Montazhi Henri Lanoë
Studioja kinematografike Adel Camaccio
Medusa Produzione
TIT
Shpërndarë nga
Data e daljes në kinema 23 tetor 1974
Kohëzgjatja 110 minuta
Shteti Francë
Itali
Gjermania Perëndimore[1]
Gjuha Frëngjisht
Vlerësimi
Buxheti
Fitimet
Paraprihet nga
Pasohet nga

Borsalino & Co. është një film francez i vitit 1974 me regji të Jacques Deray. Është vazhdimi i filmit të vitit 1970 Borsalino.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Siffredi, një gangster i shquar në Marsejë të viteve 1930, mëson se vrasja e bashkëpunëtorit të tij dhe mikut më të ngushtë Capella ishte urdhëruar nga një ardhje e re në qytet, Volpone. Në shenjë hakmarrjeje, ai vret vëllain e Volpone duke e hedhur nga një tren lëvizës. Një luftë bande pason të fitojë burrat e Volpone, duke kapur Siffredi dhe duke e futur zonjën e tij Lola në një bordello. Siffredi është poshtëruar nga banda duke e shndërruar atë në një çarje alkoolike, e cila është mbyllur në një spital psikiatrik. I shpëtuar nga i vetmi i mbijetuar tjetër i bandës, ai shpëton me varkë në Itali. Suprem i majtë në Marsejë, Volpone është mbështetur nga qeveria naziste në Gjermani dhe e ka policin prapa shpinës.

Tre vjet më vonë, Siffredi ka rikuperuar shëndetin e tij, ka fituar para dhe ka grumbulluar një bandë të re. Pas kthimit në Marsejë, ata e lirojnë Lola nga bordelloja dhe në një luftë të re eleminojnë shumicën e burrave të Volpone. Duke kapur njeriun e tij të djathtë së bashku me komisarin e policisë që i përkëdhel, Siffredi i bën të dy të zhurmshëm të dehur dhe i bën thirrje gazetarëve për të publikuar spektaklin e turpshëm. Një komisioner i ri i policisë vendos ta lërë Siffredi të përfundojë punën. Kur Volpone përpiqet të largohet për në Gjermani, Siffredi e kap atë në tren dhe e mbush në kutinë e zjarrit të lokomotivës. Duke mos dashur të fillojë përsëri në Marsejë, me Lola dhe bandën e tij ai më pas merr një anije për në Shtetet e Bashkuara.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Erciskon, Hal. "Borsalino & Co". Allmovie (në anglisht). Marrë më 27 tetor 2012.