Jump to content

Boruto: Naruto Next Generations

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Boruto: Naruto Next Generations
BORUTOボルト -NARUTO NEXT GENERATIONS-
ZhanriAventurë, fantazi[1]
Manga
Shkruar nga
Ilustruar ngaMikio Ikemoto
Publikuar ngaShueisha
VulosjaJump Comics
Revista
DemografiaShōnen
Vazhdimësia origjinale9 maj 2016 – sot
Vëllimet20 (Lista e vëllimeve)
Anime film
Serial televiziv anime
Drejtuar nga
Prodhuar nga
  • Makoto Hijikata
  • Kōichi Machiyama
Shkruar nga
  • Ukyō Kodachi (#1–216)
  • Makoto Uezu (#1–66)
  • Masaya Honda (#67–)
Muzika nga
StudiojaPierrot
Rrjeti origjinalTXN (TV Tokyo)
Vazhdimësia origjinale 5 prill 2017 – tanishëm
Episodet293 (Lista e episodeve)

Boruto: Naruto Next Generations (Japonisht: BORUTO-ボルト- -Naruto Next Generations-, Hepburn: Boruto: Naruto Nekusuto Jenerēshonzu) është një seri japoneze manga e shkruar nga Ukyō Kodachi dhe ilustruar nga Mikio Ikemoto. Është serializuar çdo muaj në revistën manga shōnenShueisha Weekly Shōnen Jump që nga maji 2016 derisa u transferua në revistën mujore të Shueisha V Jump në korrik 2019. Boruto është një spin-off dhe një vazhdim i Narutos i Masashi Kishimoto, i cili ndjek shfrytëzimet e djalit të Naruto Uzumakit, Boruto Uzumaki dhe ekipi i tij.

Boruto filloi nga propozimi i Shueisha për Kishimoto për të bërë një vazhdim të Naruto. Sidoqoftë, Kishimoto e refuzoi këtë ofertë dhe propozoi ish ndihmësin e tij Mikio Ikemoto ta tërheqë atë; skenari i filmit Boruto: Naruto the Movie, Ukyō Kodachi, krijoi komplotin. Ndërsa Kodachi dhe Ikemoto janë përgjegjës për mangën, Kodachi gjithashtu mbikëqyr adaptimin e animes së bashku me Kishimoto. Një adaptim i një serie televizive anime të drejtuar nga Noriyuki Abe filloi të transmetohej në TV Tokyo më 5 prill 2017. Ndryshe nga manga, e cila filloi si një ritregim i filmit Boruto, animeja fillon si një parathënie para se Boruto dhe miqtë e tij të bëhen ninxha.

Parathënia anime e Pierrot gjithashtu fitoi vlerësime për përdorimin e saj si të personazheve të rinj ashtu edhe të personazheve të rikthyer, por tregimi i mangës u vu re të ishte më serioz pasi përqendrohej më shumë tek protagonisti. Shueisha ka dërguar një milion kopje të serive manga që nga janari 2017.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manga fillon me një Boruto Uzumaki më të vjetër duke u përballur me një armik të quajtur Kawaki gjatë shkatërrimit të fshatit të tij, manga vijon me një ritregim të ngjarjeve në Boruto: Naruto the Movie me përmbajtje të shtuar. Duke qenë djali i Hokage të Shtatë Naruto Uzumaki, Boruto u ndje i zemëruar për babanë e tij duke e vendosur fshatin para familjes së tij. Në atë kohë, Boruto ishte bërë anëtar i një ekipi ninxha të udhëhequr nga i Konohamaru Sarutobi, së bashku me Sarada Uchiha, vajza e Sasuke dhe Sakura Uchiha dhe Mitsuki, djali artificial i Orochimaru. Kur Sasuke kthehet në fshat për të paralajmëruar Naruton për një kërcënim të pashmangshëm në lidhje me nxjerrjen e motiveve të Kaguya Ōtsutsuki, Boruto bind Uchiha ta trajnojë atë për provimin e ardhshëm Chunin për t'i bërë përshtypje babait të tij.

Gjatë provimit, Momoshiki Ōtsutsuki dhe Kinshiki Ōtsutsuki - kërcënimi për të cilin foli Sasuke - shfaqen dhe rrëmbejnë Naruton në mënyrë që ata të mund të përdorin Kurama, për të ringjallur Pemën Hyjnore që po vdes nga dimensioni nga erdhën. Boruto bashkohet me Sasuke dhe katër udhëheqësit (Kage) e fshatrave të tjerë për të shpëtuar Naruton. Beteja mbaron kur Momoshiki, duke sakrifikuar Kinshiki për t'u shtuar, mposhtet nga Boruto dhe babai i tij me ndihmën e Sasuke. Por Momoshiki mbijetoi mjaft kohë për të kuptuar potencialin e plotë të Boruto ndërsa e paralajmëronte atë për shtrëngimet e ardhshme. Pasi të shërohet nga lufta e tij, Boruto vendos të bëhet si mentori i tij, Sasuke në të ardhmen ndërsa i beson Saradës të ndjekë ëndrrën e saj për t'u bërë Hokage tjetër.

Në misionin e tij të ardhshëm, Boruto shërben si një truprojë për djalin e zjarrit Daimyo, Tento, me të dy që gjejnë lidhje farefisnore në të dy që dëshirojnë të pranohen nga baballarët e tyre. Kur një grup banditësh të njohur si Mujina rrëmben Tento, Boruto shpëton djalin me udhëheqësin e grupit të burgosur për shkak të njohurive mbi shenjën që Momoshiki vendosi në Boruto. Naruto dhe tjetri mësojnë se ekziston një grup i quajtur "Kara" (殻, lit. The Husk) që kërkon njerëz me shenja të quajtura Karma. Ekipi i Boruto takon të arratisurin e Karas, Kawaki, një djalë që gjithashtu ka karma. Kawaki bëhet një anëtar i adoptuar i Familjes Uzumaki për ta mbrojtur atë. Sidoqoftë, kur përpiqen të mbrojnë të riun, Naruto dhe Sasuke mposhten nga udhëheqësi i Kara Jigen, me Jigen që vulos Naruto ndërsa Sasuke arratiset. Ekipi 7 kursen Hokage kur Karma e Boruto bën që ai të pushtohet nga Momoshiki.

Pasi të mësojë për këtë, Sasuke zbulon se të gjithë përdoruesit e Karmës do të merren nga klani Otsutsuki duke përfshirë Jigen. Ndërkohë, një kryengritje fillon të formohet në Kara, me Kashin Koji duke sfiduar Jigen ndërsa Amado shkon në Konoha për të kërkuar azil në këmbim të informacionit, duke zbuluar se udhëheqësi i vërtetë i Kara është në të vërtetë Isshiki Otsutsuki, i cili ka poseduar Jigen që kur u tradhtua nga Kaguya kur ata erdhën në Tokë mijëvjeçarë më parë dhe Karma lejon që klani Otsutsuki të ringjallet përmes trupit të nikoqirit. Megjithëse Koji vret Jigen, duke e detyruar Isshiki të rimishërohet në mënyrë të papërsosur dhe Karma e Kawaki u hoq në proces, Isshiki detyron Koji të tërhiqet dhe largohet për të sulmuar Konoha.

Anime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshe nga manga, pas shfaqjes mes Borutos dhe Kawaki në të ardhmen, seriali fillon me Boruto që merr pjesë në Akademinë Ninxha të Konoha. Ai zgjon një teknikë të veçantë të syve, e cila luajti një rol në zbulimin e energjisë së ndotur në njerëz të caktuar që u bënë të dhunshëm. Mitsuki ndihmoi në zbulimin e shokut të klasës dhe mikut të tyre, Sumire, si një përgjegjës për ndotjen dhe kullimin e chakras të njerëzve. Kjo bëri që Boruto të përpiqej të shpëtonte Sumire si nga Mitsuki ashtu edhe nga ajo dhe ta rikthente atë, duke dashur të udhëtonte midis dimensioneve për ta bërë këtë.

Pastaj Sarada ka aventurën e saj ku kërkon babanë e saj, Sasuke Uchiha, ndërsa i ndihmon atij dhe Narutos që të shpëtojnë nënën e saj Sakura nga Shin Uchiha.

Studentët e Konoha pastaj shkojnë në një udhëtim në Kirigakure, ku Boruto miqësohet me një ninxhë të quajtur Kagura ndërsa ndalonte një përpjekje për grusht shteti nga tradicionalistët.

Boruto dhe klasa e tij më pas mbarojnë akademinë, duke u caktuar në Konohamaru Sarutobi me Saradën dhe Mitsukin dhe ata dhe ekipet e tjera fillojnë të kenë misione, njëri me Shikadai Nara që miqësohet me një kriminel të quajtur Ryōgi.

Anime gjithashtu ritregon ngjarjet e Boruto: Naruto the Movie me përmbajtje shtesë që përfshin antagonistin Urashiki Ōtsutsuki.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Chief Director (総監督?)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Official Website for Boruto: Naruto Next Generations" (në anglisht). Viz Media. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2017. Marrë më 24 tetor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]