Boshko Gjurovski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Boško Gjurovski
Бошко Ѓуровски
Të dhënat personale
Data e lindjes28 Dhjetor 1961
Vendi i lindjesTetovë, Jugosllavi
Gjatësia178 cm
PozicioniMesfushor Defenzif
Karriera në rini
FK Teteks
1976–1978Red Star Belgrade
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1978–1989Red Star Belgrade237(41)
1989–1995Servette FC163(9)
Gjithsej400(50)
Ekipi kombëtar
1982–1989SFR Yugoslavia4(0)
1994–1995Macedonia7(3)
Ekipet e menaxhuara
1995–1999Servette FC (assistant)
1999Servette FC
1999–2002Red Star Belgrade (assistant)
2002FK Radnički Obrenovac
2002–2003FK Rad
2006–2007Red Star Belgrade (assistant)
2007Red Star Belgrade
2008–2013Nagoya Grampus (assistant)
2013–2015Macedonia
2016Nagoya Grampus
2017Red Star Belgrade (interim)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Boshko Gjurovski (Maqedonisht: Бошко Ѓуровски, i lindur më 28 dhjetor 1961) është një ish-mesfushor jugosllav dhe maqedonas.[1]

Ai është vëllai më i madh i Milko Gjurovskit dhe xhaxhai i Mario Gjurovskit.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gjurovski takes over from Bozovic at Red Star