Bosotinci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bosotinci
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Artanë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 625 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Bosotinci është vendbanim i cili ka ekzistuar në gjysmën e parë të shekullit XV. Përmendet në librin e borxhlinjve të tregtarit novabërdas, Mikel Llukarit. Sot toponim i arave në fshatin Koretishtë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

  1. ^ Osmani, Jusuf (2004). Vendbanimet e Kosovës. Prishtinë: Shkrola.  9951-8547-5-3.