Jump to content

Botevgrad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Botevgradi ( bullgarisht: Ботевград ), është një qytet në Bullgarinë perëndimore. Ai është i vendosur në provincën e Sofjes dhe ndodhet afër Pravets . Botevgradi shtrihet 47 km nga Sofja .

Historia dhe emri

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati u quajt Samundzhievo (Самунджиево) derisa u ngrit në statusin e qytetit në fund të vitit 1865, nën emrin Orhanie (Орхание). Më 1 dhjetor 1934 qyteti u emërua Botevgrad (Ботевград) pas Hristo Botev .

Botevgradi dhe zonat e tij të thella janë të vendosura në një luginë eliptike me një sipërfaqe totale prej 5.066   km². Komuna mbulon pjesët perëndimore të malit Stara Planina   - Razhana, Murgash, Bilo dhe Golyama Planina dhe disa pjesë të Ballkanit Verior. Vitinya Pas lidh Bullgarinë Veriore me Bullgarinë Jugore dhe afërsia e kryeqytetit kontribuon në vendndodhjen e saj strategjike. Komuna e Botevgradit kufizohet me këto komuna: Pravets, Etropole, Gorna Malina, Elin Pelin, Svoge, Mezdra dhe Roman .

Rajoni i komunës së Botevgradit është mjaft i pasur me burime natyrore . Relievi është i shquar për shumëllojshmërinë e tij. Komuna mbulon pjesët gjeografike të mëposhtme: një pjesë të Botevgradska Kotlovina (lugina e Botevgradit), disa pjesë të Botevgradski Predbalkanit dhe katër supet ballkanike   - Razhana, Golyama Planina, Murgash dhe Bilo. Kotlovinata Zhleba ( Fillet Hollow ) ndodhet midis rajonit kryesor Ballkanik dhe Ballkanit Verior.

Fundi i skajit është tarraca akumuluese e lumit Bebresh dhe degëve të saj. Kodrat e ulëta të ovalëve brenda kafesë kontribuojnë në shumëllojshmërinë e fshatrave. Mali Murgash   - Gjatësia 1687 m është pika më e lartë e maleve më të larta në jug dhe jug-perëndim. Rrëshqitjet e shumta fluturojnë poshtë shpateve të lartësive. Prohoda Vitinya ose Vitinya Pas që lidh Bullgarinë Jugore me Bullgarinë e Veriut është e vendosur në territorin e komunës së Botevgradit.

Grupi Teknologjikë Sensata , i specializuar në projektimin dhe prodhimin e elektronikës me vlerë të shtuar dhe sistemeve elektromekanike që përdoren në industrinë e automobilave dhe të elektronikës të konsumit, vepron në fabrikën e madhe të prodhimit në qytet.

GE Farmaceutik operon në fabrikat e barnave dhe në 2006 Siemens hapi një fabrikë për prodhimin e transformatorëve të tensionit të lartë.

Botevgradi ka një nga ekipet kryesore të basketbollit në vend, BC Ballkan Botevgrad, të cilët luajnë në Arena Botevgrad dhe kanë fituar 4 kampionate kombëtare dhe 4 kupa kombëtare. Klubi vendas i futbollit quhet PFC Balkan Botevgrad dhe luan në stadiumin Hristo Botev . Qyteti ka shumë fusha sportive - si për futbollin edhe për basketbollin. Sportet e tjera gjithashtu janë shumë të njohura - volejbolli, noti, shahu, akrobatika dhe tenisi .

Fryma e Kishës së Nënës së Perëndisë

Ndërtesat fetare në Botevgrad janë:

  • Kisha e Ngjitjes së Krishtit
  • Fryma e Kishës së Nënës së Perëndisë
  • Manastiri "Lindja e Nënës së Perëndisë" në zonën e fshatit Zelin
  • Kisha e Bashkuar Metodiste

Botevgradi është binjakëzuar me: