Bracku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Brack është një qytet i Irkutsk në Siberi Territory. Baykal është e vendosur në çdo qytet Angarë-lumit Jenisei rrjedhin përgjatë liqenit artificial Bratsk. Qyteti ka një popullsi prej 251 044 (2009).

Bratsk u themelua në vitin 1631 në një kala. Në vitet 1940 zona ishte e madhe burg kampet Gulagin, i cili ndërtoi hekurudha Baykal-Amur. Rritja e shpejtë e qytetit filloi në vitet 1950 4 500 bimë të energjisë hidro kohë MW ndërtimit. Qyteti ka një shkrirjes së madhe alumini dhe një industri të rëndësishme celulozës.

Bratsk është një hekurudhë Baikal-Amur dhe lumit, dhe ka një aeroport ndërkombëtar.

Popullsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti  Popullsi
1959   43000
1970  155000
1979  213700
1989  257587
2002  259335
2005  256600
2009  251000

Bimë Bratsk, digat të mëdha në regjistrimin e popullsisë Perandoria ruse u mbajt në 1897 dhe Bashkimit Sovjetik në 1926, 1939, 1959, 1970, 1979 dhe 1989, dhe Federata Ruse në 2002, kështu që të gjitha figurat nuk janë rezultatet zyrtare të regjistrimit të.