Jump to content

Bram, Aude

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bram
Komunë
Një pamje brenda Bramit
Një pamje brenda Bramit
Stema Bram
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiAude
QarkuCarcassonne
KantoniLa Piège au Razès
NdërkomunalitetPiège Lauragais Malepère
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Claudie Faucon-Méjean[1]
Sipërfaqja
1
17.720 km2 (6.842 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.226
 • Dendësia180/km2 (470/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
11049 /11150
Lartësia119–165 m (390–541 ft)
(avg. 134 m or 440 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Bram ( shqiptimi frëngjisht[bʁam]  ( dëgjoni)) është një komunëdepartamentin Auderajonin OcitaniFrancën jugore. Bram është pjesë e provincës së vjetër,Lauragais, dhe është 790 km larg Parisit . Stacioni i Bramit ka lidhje hekurudhore me Tuluzën, Karkasonën dhe Narbonën.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rruga CD33 për në fshat ndjek rrugën romake, romakët u vendosën në zonë për shkak të një klime që baraspeshonte ngrohtësinë e Mesdheut me freskinë e Atlantikut. Në vitin 60 pes, ata filluan ndërtimin e Bramit dhe e quajtën atë Eburomagus. Mbetjet romake sugjerojnë se qyteti ishte më pak i rrumbullakët se qyteti aktual. Eburomagus u zhduk.

Qyteti modern lindi në shekullin e XII-të, i ndërtuar rreth kishës së tij të kalasë. E vetmja rrugë për në fshat ishte nga një portë në lindje.

Brami ishte një qendër e besimit katar . Dallimi i tyre nga katolicizmi solli ndërhyrjen e Simon de Montfort, i cili, duke ndjekur një murg spanjoll që u bë Shën Dominiku, rrethoi qytetin në 1210. Ai ia doli brenda tre ditësh dhe u hakmor me rezistuesit duke u prerë buzën e sipërme të gjithë të burgosurve të tij dhe duke u hequr sytë të gjithëve, përveç njërit. Për të fundit ai nxori vetëm njërin sy në mënyrë që të mund t'i çonte të tjerët jashtë qytetit në kalanë e Lastours. Gjatë Luftës së Saintonge, konti Raymond VII i Toulouse ia dorëzoi Bramin agjentëve mbretërorë Imbert de Beaujeu dhe Hugh of La Tour-du-Pin, në 1242.

Nga shekulli i XVII-të, Brami kishte tejkaluar muret e tij dhe ishte zgjeruar në rrathë bashkëqendrorë.

Në shekullin e XX-të, Brami ishte vendi i një kampi ku strehoheshin të arratisurit republikanë nga Spanja në fund të Luftës Civile Spanjolle . Ndryshe nga shumica e kampeve të tilla, ai ishte një kamp i mbyllur dhe i rezervuar për të moshuarit që kishin mbijetuar. [2] Ishte një nga kampet e pakta relativisht të mira dhe madje kishte një sanatorium me 80 shtretër. [3] Fotografi spanjoll, Agustí Centelles, u burgos në kampe të ndryshme në Francë, duke arritur të shpëtojë negativët dhe kamerat e tij. Ai ngriti një laborator të vogël fotografie në kampin e Bramit falë një karte shtypi të lëshuar nga autoritetet franceze dhe dokumentoi jetën në kamp në një ditar dhe mbi 600 fotografi. [4] [5] Në vitin 1939 ai mori leje të posaçme për të lënë përkohësisht kampin dhe për të punuar në korrje. Kur mori një punë në një studio fotografie, leja u bë përfundimtare.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19682.733—    
19752.643−3.3%
19822.650+0.3%
19902.899+9.4%
19992.969+2.4%
20073.168+6.7%
20123.401+7.4%
20173.204−5.8%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ Beevor, Antony (2001). The Spanish Civil War. London: Cassell Military Paperbacks. fq. 394. ISBN 0 304 35840 1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Beevor, Antony (2006). The Battle for Spain. London: Weidenfeld & Nicolson. fq. 456. ISBN 978 0 7538 2165 7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Agusti Centelles: The Concentration Camp at Bram, 1939. ISBN 978-8492861088. ASIN 8492861088. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Katherine O. Stafford (1 shtator 2015). Narrating War in Peace: The Spanish Civil War in the Transition and Today. Palgrave Macmillan US. fq. 48–. ISBN 978-1-137-49668-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)