Branson, Missouri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Branson
Qytet
noform
Një pamje në qendrën e qytetit
Vendndodhja
Branson is located in SHBA
Branson
Branson
Vendodhja e Saint Louis në SHBA

Branson is located in Mizuri
Branson
Branson
Vendodhja e Saint Louis në Mizuri

Koordinatat: 36°38′16″V 93°15′18″P / 36.63778°V 93.25500°P / 36.63778; -93.25500

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Mizuri
Qarku Taney, Stone
Kryetari i Bashkisë Edd Akers [1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 55.14 [2] km2
 •  tokësore 54.75 km2
 •  ujore 0.39 km2
Lartësia 237 m (m.n.d.)
Popullsia 11,567[3] banorë
 •  urbane 14,358 banorë
Dendësia 209,43 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1882
Zona Kohore UTC-6 (CST)
Verore UTC-5 (CDT)
Kodi Postal 65615-65616
Prefiksi 417
Koordinatat 36° 38′ 16″ Veri

93° 15′ 18″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofbranson.org

Branson është një qytet në qarqet Taney dhe Stoneshtetin e SHBA-sëMizurit. Shumica e qytetit është në Qarkun Taney, me një pjesë të vogël në perëndim që shtrihet në Qarkun Stone. Branson është në Malet Ozark. Komuniteti u emërua pas Reuben Branson, postmaster dhe operator i një dyqani të përgjithshëm në zonë në vitet 1880.[4] Popullsia ishte 10.520 në regjistrimin e vitit 2010.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Zyrës së Regjistrimit, sipërfaqja e qytetit është 53.87km2, prej të cilave 53.43km2 është tokë dhe 0.44km2, ose 11.08%, është ujë.[5]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.cityofbranson.org/538/Edd-Akers---Mayor
  2. ^ "2017 U.S. Gazetteer Files". United States Census Bureau. Marrë më 10 janar 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 maj 2017. Marrë më 28 qershor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The Branson Story". Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 dhjetor 2010. Marrë më 30 gusht 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "US Gazetteer files 2010". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-01-24. Marrë më 2012-07-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)