Brela

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brela, Dalmacia jugore

Brela është një fshat i vogël turistik në jug të Dalmacisë me një popullsi prej 1771 (2001) banorësh. Ajo gjendet buzë bregdetit të Kroacisë, rreth 15 km në veriperëndim të qytetit Makarska.

Brela është nje vend i njohur turistik midis vargmaleve Biokovo dhe Detit Adriatik. Brela është bërë e njohur pas dhënies së emrit "Perla e rivierës së Dalmacisë", kurse Dubrovniku njihet si "Perla e Mesdheut".

Në vitin 1968 vendi mori çmimin "Mjeshtër i Adriatikut" për angazhimin e tij në aktivitetet turistike.

Në vitin 2003 bregdeti i Brelas prej revistës amerikane Forbes si një nga dhjetë vendet me të mira të botës.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Brela – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale