Jump to content

Brendan Fraser

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brendan Fraser
Fraser më 2022
U lind në
Brendan James Fraser

(1968-12-03) 3 dhjetor 1968 (55 vjeç)
Indianapolis, Indiana, SHBA
Shtetësia
 • Kanada
 • Shtetet e Bashkuara
ShkollimiCornish College of the Arts (BA)
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1990–present
Bashkëshorti/ja
Afton Smith
(m. 1998; div. 2009)
Fëmijë3
Të afërmGeorge Genereux (uncle)
Çmimet Lista e plotë
Faqja në rrjetbrendanfraser.com
Fraser, 2007

Brendan James Fraser (sqt : Brendën Xhejms Frejzër; lindi më 3 dhjetor 1968) është një aktor kanadezo-amerikan. Fraser pati zbulimin e tij në 1992 me komedinë Encino Man dhe dramën School Ties. Ai fitoi rëndësi të mëtejshme për rolet e tij kryesore në komeditë With Honors (1994) dhe George of the Jungle (1997) dhe u shfaq si një yll duke luajtur Rick O'Connelltrilogjinë The Mummy. Ai mori role dramatike në Gods and Monsters (1998), The Quiet American (2002), dhe Crash (2004), dhe role të tjera fantazi në Bedazzled (2000) dhe Journey to the Center of the Earth (2008).

Puna filmike e Fraser u ngadalësua nga fundi i viteve 2000 deri në mesin e viteve 2010 për shkak të performancës së dobët në arkë të shumë prej filmave të tij, dhe problemeve të ndryshme shëndetësore dhe personale, duke përfshirë pasojat e një sulmi seksual që dyshohet se u krye kundër tij në vitin 2003 nga Philip Berk, presidenti i atëhershëm i Hollywood Foreign Press Association.[1][2] Fraser u degëzua në televizion me role në dramën Showtime The Affair (2016–2017),[3][4] serialin FX Trust (2018),[5] dhe serialin Max Doom Patrol (2019–2023).[6] Karriera e tij filmike u rigjallërua nga rolet në No Sudden MoveSteven Soderbergh (2021) dhe The WhaleDarren Aronofsky (2022). Roli kryesor i Fraser si një homoseksual shumë obez në këtë të fundit i dha atij vlerësime kritike dhe vlerësime të shumta, duke përfshirë Academy Award për Aktorin më të Mirë, duke u bërë kanadezi i parë që fitoi këtë kategori.[7]

Jeta e hershme dhe edukimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fraser lindi më 3 dhjetor 1968,[8]Indianapolis, Indiana, nga prindërit kanadezë Carol Mary (nèe Genereux) dhe Peter Fraser. Ai është më i vogli nga katër djemtë e tyre.[9] Nëna e tij ishte një këshilltare shitjesh dhe babai i tij ishte një ish-gazetar që punonte si oficer i shërbimit të jashtëm kanadez për Zyrën Qeveritare të Turizmit.[10][11] Xhaxhai i tij nga nëna, George Genereux, ishte i vetmi kanadez që fitoi një medalje të artëLojërat Olimpike Verore 1952, në Olympic Trap.[12] Tre vëllezërit më të mëdhenj të Fraser janë Kevin, Regan dhe Sean.[13] Ata kanë prejardhje irlandeze, skoceze, gjermane, çeke dhe franceze-kanadeze.[14] Ai ka shtetësi të dyfishtë kanadeze dhe amerikane.[15]

Familja e Fraser u zhvendos shpesh gjatë fëmijërisë së tij, duke jetuar në Eureka, California; Seattle, Washington; Ottawa, Ontario; Holandë; dhe Zvicër. Ai ndoqi Upper Canada College,[16] një shkollë private me konvikt në Toronto. Ndërsa ishte me pushime në Londër, Angli, në vitet 1970, ai ndoqi shfaqjen e tij të parë profesionale teatrale, Oliver!, në West End, e cila filloi interesin e tij për aktrimin.[17][18][19]

Fraser u diplomua nga Cornish College of the Arts në Seattle në 1990.[11][20] Ai filloi të aktrojë në një kolegj të vogël aktrimi në New York City. Fraser planifikoi të studionte drejt një Master të Arteve të Bukura në aktrim nga Universiteti Metodist Jugor, por u ndal në Hollywood rrugës dhe vendosi të qëndronte atje për të punuar në film.[21]

1991–1994: Ngritja e dominimit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1991, Fraser bëri debutimin e tij në film me një rol të vogël si një marinar i drejtuar në Vietnam në Dogfight. Ai mori rolin e tij të parë kryesor në film së bashku me Sean Astin dhe Pauly Shore në filmin komedi të vitit 1992 Encino Man, ku luajti një shpellar të ngrirë parahistorik që është shkrirë në ditët e sotme.[22] Filmi ishte një sukses i moderuar në arkë dhe ka fituar një kult pasues.[23] Në të njëjtin vit ai luajti në School Ties me aktorët e tjerë në rritje Matt Damon, Ben Affleck, dhe Chris O'Donnell si një qendërmbrojtës yll jehud që përballej me antisemitizmin e ngulitur në shoqërinë private të shkollave përgatitore.

Ndërmjet viteve 1994 dhe 1996, ai luajti në disa dështime në arkë, si With Honors (1994) me Joe Pesci, Airheads (1994) me Steve Buscemi & Adam Sandler, The Passion of Darkly Noon (1995), Mrs. Winterbourne (1996) dhe The Twilight of the Golds (1997).[24] Ai gjithashtu pati një pjesë të vogël në filmin e vitit 1995 Now and Then. Ai bëri paraqitje në filmat e Pauly Shore, Son in Law (1993) dhe In the Army Now (1994), duke ripërsëritur rolin e tij të Encino Man.

1997–2000: Ylli i karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai pati suksesin e tij të parë të madh në arkë me filmin komedi të vitit 1997 George of the Jungle[25] i cili u bazua në serialin e animuar me të njëjtin titull të krijuar nga Jay Ward. Ai mori vlerësime kritike për rolin e tij dramatik në 1998 Gods and Monsters, i cili bazohej në jetën e James Whale (Ian McKellen), i cili drejtoi Frankenstein. Filmi është shkruar dhe drejtuar nga Bill Condon, dhe ndjek humbjen e krijimtarisë, seksualitetin e paqartë dhe lidhjen midis një kopshtari heteroseksual (të luajtur nga Fraser) dhe një regjisori homoseksual, të torturuar dhe të sëmurë (të luajtur nga McKellen).[26]

Ai arriti suksesin e tij më të madh komercial kur portretizoi aventurierin kryesor Rick O'Connell në filmin aventurë fantazi The Mummy (1999) dhe vazhdimin e tij The Mummy Returns (2001).[27] Në mes të këtyre sukseseve, ai luajti gjithashtu në bombat e arkës Dudley Do-Right (1999) (i cili u bazua në një serial tjetër të animuar të Jay Ward) dhe komedinë fantastike stop-motion/live-action Monkeybone (2001); edhe pse ai pati sukses të moderuar me komedinë romantike Blast from the Past (1999) dhe komedinë fantazie Bedazzled (2000), një ribërje e filmit britanik të vitit 1967 me të njëjtin emër.[25] Ai bëri zërin e tij për filmin e animuar të papublikuar Big Bug Man, me Marlon Brando.

2001–2008: Role dramatike dhe komike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fraser luajti si "Brick" në produksionin West End të Cat on a Hot Tin RoofTennessee Williams në shtator 2001, drejtuar nga Anthony Page. Shfaqja u mbyll më 12 janar 2002, me Fraser që mori shumë komente të shkëlqyera.[28] Në vitin 2002, ai luajti së bashku me Michael Caine në dramën politike The Quiet American e cila u prit mirë nga kritikët.[29] Një vit më pas, ai luajti në filmin live-action/animuar Looney Tunes: Back in Action si udhëheqësi i tij njerëzor, D.J. Drake (ai gjithashtu dubloi Tasmanian Devil). Në vitin 2004, ai u shfaq si pjesë e një grupi të kastit në filmin fitues të Academy Award Crash.[30]

Ai gjithashtu ka bërë paraqitje të ftuar në shfaqjet televizive Scrubs, King of the Hill, dhe The Simpsons. Në mars 2006, ai u përfshi në Canada's Walk of Fame,[10] aktori i parë i lindur në Amerikë që mori këtë nder. Sidoqoftë, që nga viti 2022, ai nuk ka një yll në Hollywood Walk of Fame. Pas një ndërprerjeje gjashtëvjeçare në ekskluzivitet, Fraser u rikthye për vazhdimin e dytë të The Mummy të lëshuar në gusht 2008 dhe të titulluar The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor. Xhirimet filluan në Montreal më 27 korrik 2007, dhe filmi gjithashtu luajti Jet Li në rolin e Perandorit Han. Në të njëjtin vit, ai luajti në përshtatjen e filmit 3DJourney to the Center of the EarthJules Verne dhe në filmin fantazi Inkheart (i zgjedhur personalisht për rolin kryesor nga autorja e romanit Cornelia Funke).

2009–2020: Luhatjet e karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, Fraser u kthye në Broadway në produksionin e Elling, por shfaqja u mbyll pas një jave, për shkak të komenteve të pakta.[31] Pasi u shfaq në filmin Furry Vengeance në vitin 2010, Fraser u zhvendos nga përfaqësimi i William Morris EndeavourCreative Artists Agency.[32] Në vitin 2010, ai luajti në Whole Lotta Sole me regji të Terry George dhe në vitin 2011, ai do të luante William Tell në The Legend of William Tell: 3D, me regji nga Eric Brevig, me të cilin Fraser kishte punuar gjithashtu në Journey to the Center of the Earth.[33] Xhirimet u vonuan dhe në fund të vitit 2011, Fraser paditi producentin Todd Moyer për pagat e premtuara. Moyer më vonë kundërshtoi për sulm,[34] të cilin Fraser e hodhi poshtë si përpjekje të dëshpëruar të [Moyerit] për të shmangur pagesën e borxhit të tij.[35] Në vitin 2013, ai luajti një imitues të Elvis Presley në komedinë e zezë të ansamblit Pawn Shop Chronicles.[36]

Në vitin 2016, Fraser zëvendësoi Ray Liotta në thrillerin Bollywood Line of Descent.[37] Fraser më vonë iu bashkua kastit të përsëritur të serialit dramatik televiziv The Affair gjatë sezonit 3 ku ai portretizoi rojen e burgut Gunther me mendje mjerane.[38] Ai portretizoi fiksuesin e familjes Getty, James Fletcher Chace në serialin antologjik FX Trust, i cili u shfaq premierë më 25 mars 2018.[5] Fraser portretizoi Clifford "Cliff" Steele / Robotman në serinë televizive Titans, me Jake Michaels që portretizon fizikisht Robotman. Ai përsëriti rolin në serialin spin-off Doom Patrol, ku ai dublon personazhin dhe shfaqet si Steele në rikthim; Riley Shanahan – duke zëvendësuar Jake Michaels në Titans – portretizon fizikisht Robotman.[6] Ky varg paraqitjesh bëri që shumë botime ta etiketonin rikthimin e tij të papritur si "Brenaissance".[39][40][41]

Year Title Role Notes Ref.
1991 Dogfight Sailor No. 1
1992 Encino Man Linkavitch "Link" Chomofsky [42]
1992 School Ties David Greene [42]
1993 Twenty Bucks Sam Mastrewski
1993 Son in Law Link Uncredited cameo [43]
1993 Younger and Younger Winston Younger
1994 With Honors Monty Kessler [42]
1994 Airheads Chester "Chazz Darby" Ogilvie [42]
1994 In the Army Now Link Uncredited cameo [43]
1994 The Scout Steve Nebraska
1995 The Passion of Darkly Noon Darkly Noon
1995 Now and Then Vietnam Veteran Uncredited [44]
1996 Kids in the Hall: Brain Candy Placebo Patient Uncredited cameo
1996 Mrs. Winterbourne Bill Winterbourne/Hugh Winterbourne [42]
1996 Glory Daze Doug Cameo
1997 The Twilight of the Golds David Gold
1997 George of the Jungle George
1998 Still Breathing Fletcher McBracken
1998 Gods and Monsters Clayton Boone [42]
1999 Blast from the Past Adam Webber [42]
1999 The Mummy Rick O'Connell [42]
1999 Dudley Do-Right Dudley Do-Right
2000 Bedazzled Elliot Richards [42]
2000 Sinbad: Beyond the Veil of Mists Sinbad Voice role
2001 Monkeybone Stu Miley
2001 The Mummy Returns Rick O'Connell [42]
2002 The Quiet American Alden Pyle [42]
2003 Dickie Roberts: Former Child Star Himself Uncredited cameo
2003 Looney Tunes: Back in Action DJ Drake / Himself
Tasmanian Devil / She-Devil (voices)
2004 Crash District Attorney Rick Cabot [42]
2006 Journey to the End of the Night Paul
2006 The Last Time Jamie Bashant Also executive producer
2007 The Air I Breathe Pleasure
2008 Journey to the Center of the Earth Professor Trevor Anderson Also executive producer
2008 The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor Rick O'Connell
2008 Inkheart Mortimer Folchart
2009 G.I. Joe: The Rise of Cobra Sgt. Geoffrey Stone IV Uncredited cameo
2010 Extraordinary Measures John Crowley
2010 Furry Vengeance Dan Sanders Also executive producer
2012 Stand Off Joe Maguire Also executive producer
2013 Escape from Planet Earth Scorch Supernova Voice role
2013 A Case of You Tony
2013 Hair Brained Leo Searly
2013 Pawn Shop Chronicles Ricky Baldoski
2013 Breakout Jack Damson Direct-to-video; also producer
2013 Gimme Shelter Tom Fitzpatrick
2014 The Nut Job Grayson Voice role
2019 The Poison Rose Miles Mitchell
2019 Line of Descent Charlie "Charu" Jolpin
2020 The Secret of Karma Animus/Ronay
2021 No Sudden Move Doug Jones [45]
2022 Dimensions Animus/Ronay Alternate version of The Secret of Karma.[46]
2022 The Whale Charlie [47]
2023 Killers of the Flower Moon W.S. Hamilton [48]
2023 Brothers Nuk është publikuar akoma TBA Post-production [48]
Key
Films that have not yet been released Tregon filma që nuk janë publikuar ende
Year Title Role Notes Ref.
1991 My Old School Chevy Short film
1991 Child of Darkness, Child of Light John's friend Television film
1991 Guilty Until Proven Innocent Bobby McLaughlin Television film; aka Presumed Guilty
1995 Fallen Angels Johnny Lamb Episode: "The Professional Man"
1997 Duckman Sammons Cagle (voice) Episode: "Dammit, Hollywood"
1997, 1999 Saturday Night Live Himself (host) 2 episodes
1998 The Simpsons Brad (voice) Episode: "King of the Hill"
2000, 2005 King of the Hill David Kalaiki-Ali/Irv Bennet/Jimmy Beardon (voices) 2 episodes
2002, 2004 Scrubs Ben Sullivan 3 episodes
2009 Wishology Turbo Thunder (voice) Television films
2015 Texas Rising Billy Anderson 5 episodes [49]
2016–2017 The Affair John Gunther 6 episodes [50]
2017 Nightcap Himself Episode: "Poop Show"
2018 Trust James Fletcher Chase 8 episodes [5]
2018 Condor Nathan Fowler 7 episodes [51]
2018, 2023 Titans Cliff Steele / Robotman (voice) 2 episodes
2019–2023 Doom Patrol Cliff Steele / Robotman Main role [6]
2020 Professionals Peter Swann Main role; also executive producer [52]
 1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura gq
 2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura :1
 3. ^ "Texar Rising – About". History.com (në anglisht). History. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2018. Marrë më 4 mars 2018.
 4. ^ Nolfi, Joey. "Brendan Fraser: The Affair matters in the age of alternative facts". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2021. Marrë më 4 mars 2018.
 5. ^ a b c "Brendan Fraser – James Fletcher Chace". FXNetworks.com (në anglisht). FX. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2018. Marrë më 4 mars 2018.
 6. ^ a b c Andreeva, Nellie (21 gusht 2018). "'Doom Patrol': Brendan Fraser To Star As Robotman In DC Universe TV Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2018. Marrë më 21 gusht 2018.
 7. ^ Chong, Joshua (13 mars 2023). "Who is Brendan Fraser, the first Canadian to win the Oscar for Best Actor?". Toronto Star (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2023. Marrë më 13 mars 2023.
 8. ^ "UPI Almanac for Tuesday, Dec. 3, 2019" (në anglisht). United Press International. 3 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2020. Marrë më 15 tetor 2020.
 9. ^ "Carol G. Fraser Obituary". Harvey Family Funeral Home (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2020. Marrë më 22 mars 2020.
 10. ^ a b "2006 Inductees – Brendan Fraser" (në anglisht). Canada's Walk of Fame. 2006. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2008. Marrë më 24 gusht 2008.
 11. ^ a b Lynch, Lorrie (26 tetor 2003). "In tune with himself". USA Weekend (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2010. Marrë më 27 dhjetor 2007.
 12. ^ Mason, Aiden (14 nëntor 2016). "Brendan Fraser: 10 Things To Know about The Affair's Latest Cast Member" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2023. Marrë më 9 shkurt 2023.
 13. ^ Rota, Kara (22 janar 2010). "Brendan Fraser on playing the real John Crowley in 'Extraordinary Measures'" (në anglisht). Irish Central. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2012. Marrë më 1 maj 2010.
 14. ^ Rota, Kara (shkurt–mars 2010). "Brendan Fraser on Playing John Crowley in Extraordinary Measures" (në anglisht). Irish America. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2017. Marrë më 10 gusht 2017.
 15. ^ Beale, Lewis (1 nëntor 1998). "In the Know: Brendan up to Buff in 'Gods and Monsters'". New York Daily News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2018. Marrë më 24 shkurt 2018.
 16. ^ Diamond, Jamie (21 qershor 1992). "UP AND COMING: Brendan Fraser; A Man Schooled for Success". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2009. Marrë më 8 janar 2008.
 17. ^ Williams, Paul (1 maj 2015). "Brendan Fraser". The Canadian Encyclopedia. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2021. Marrë më 25 prill 2021. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Mottram, James (2 shkurt 2023). "Brendan Fraser: 'I can't get rid of the feeling that I'm a fraud'". NME. Marrë më 6 gusht 2023. It was during a stay in London, when he saw a production of West End musical Oliver!, that he became entranced with acting. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Fraser, Brendan (28 gusht 2001). "Fraser bedazzled by West-End". Evening Standard. Marrë më 6 gusht 2023. ...I saw The Mousetrap when I was a little kid and Oliver! and Jesus Christ Superstar, all in the Seventies. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Halpern, Lisa (10 shkurt 2005). "Fraser's Edge" (në anglisht). Cornish College of the Arts. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2007. Marrë më 27 dhjetor 2007.
 21. ^ "Brendan Fraser's eclectic career" Arkivuar shkurt 24, 2019, tek Wayback Machine. South Coast Today.
 22. ^ "The many faces of Brendan Fraser". The Philippine Star (në anglisht). 24 tetor 2000. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2018. Marrë më 27 janar 2018.
 23. ^ "Hey bu-ddy! 'Encino Man' turns 25 — but here's where the '90s comedy was really filmed" (në anglisht). 23 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2017. Marrë më 24 gusht 2017.
 24. ^ "Bankability Breakdown: Brendan Fraser" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2023. Marrë më 16 mars 2023.
 25. ^ a b "Bankability Breakdown: Brendan Fraser". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2017. Marrë më 17 prill 2020.
 26. ^ "Gods and Monsters Credits" (në anglisht). Gods and Monsters Official site. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2008. Marrë më 24 gusht 2008.
 27. ^ "The Mummy (1999) – Box Office Mojo". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2019. Marrë më 17 prill 2020.
 28. ^ "Albemarle – Archive" (në anglisht). Albemarle-london.com. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2008. Marrë më 2 nëntor 2008.
 29. ^ "The Quiet American". Rotten Tomatoes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2017. Marrë më 27 janar 2018.
 30. ^ Stacey Wilson Hunt (5 dhjetor 2016). "How Crash Crashed the Oscars". Vulture (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2020. Marrë më 17 prill 2020.
 31. ^ "Brendan Fraser Broadway debut shuts after one week" (në anglisht). BBC. 26 nëntor 2010. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2010. Marrë më 29 nëntor 2010.
 32. ^ Masarella, Linda (27 mars 2011). "Fraser finds 'Sole' in Ireland". Toronto Sun (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2012. Marrë më 27 mars 2011.
 33. ^ "Eric Brevig Re-Teaming with Brendan Fraser for 'William Tell 3D'" (në anglisht). TheFilmStage.com. 7 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2012. Marrë më 22 prill 2012.
 34. ^ The Deadline Team (13 korrik 2012). "Producer Todd Moyer Files Lawsuit Against Brendan Fraser, After Fraser Sued Moyer". Deadline Hollywood (në anglisht). Penske Business Media, LLC. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2016. Marrë më 5 shkurt 2016.
 35. ^ Izzo, Michael (24 korrik 2012). "Brendan Fraser Sued By Producer For Alleged Battery". Business Insider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2016. Marrë më 20 gusht 2016.
 36. ^ "Elijah Wood, Brendan Fraser & Many More Tell 'Pawn Shop Chronicles' | FirstShowing.net". www.firstshowing.net (në anglisht). 5 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2022. Marrë më 9 shkurt 2023.
 37. ^ Bhushan, Nyay (15 qershor 2016). "Brendan Fraser Replaces Ray Liotta in Indian Mafia Thriller 'The Field'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2016. Marrë më 15 qershor 2016.
 38. ^ Ihnat, Gwen (5 dhjetor 2016). "An unrecognizable Brendan Fraser shows up to give The Affair a menacing twist". The A.V. Club (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2018. Marrë më 27 janar 2018.
 39. ^ McNear, Claire (28 dhjetor 2016). "Let the Brendan Fraser Renaissance Begin". The Ringer (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2020. Marrë më 8 maj 2020.
 40. ^ Codrai, Lorna (30 nëntor 2018). "STEP ASIDE MCCONAUGHEY, THE BRENAISSANCE IS HERE". Cultured Vulture (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2020. Marrë më 8 maj 2020.
 41. ^ Mathews, Liam (1 prill 2018). "Trust: Brendan Fraser's Brenaissance Is Here, and It's Glorious". TV Guide (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2020. Marrë më 8 maj 2020.
 42. ^ a b c d e f g h i j k l Davis, Clayton (29 gusht 2022). "Brendan Fraser's 12 Best Performances: From 'The Mummy' to 'Encino Man'". Variety. Marrë më 25 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ a b Pooley, Jack (5 janar 2021). "10 Actors You Didn't Know Played The Same Character In Different Movies - Commenter Edition". WhatCulture.com (në anglisht). Marrë më 25 nëntor 2022.
 44. ^ Sprankles, Julie (10 janar 2018). "Things About Now And Then You Only Notice As An Adult". The List. Marrë më 25 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Gaughan, Liam (18 janar 2023). "Before 'The Whale,' Brendan Fraser's Comeback Started in This Steven Soderbergh Thriller". Collider (në anglisht). Marrë më 25 janar 2023.
 46. ^ "Before winning an Oscar, Brendan Fraser made a mysterious Czech sci-fi movie". The Prague Reporter. 16 mars 2023. Marrë më 9 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ Jones, Tamera (10 dhjetor 2022). "'The Whale': Darren Aronofsky Reveals How He Knew Brendan Fraser Was the Perfect Charlie". Collider (në anglisht). Marrë më 25 janar 2023.
 48. ^ a b Grobar, Matt (3 gusht 2021). "Brendan Fraser Boards Martin Scorsese's 'Killers Of The Flower Moon' & Legendary Comedy 'Brothers'". Deadline. Marrë më 25 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "Texas Rising – About". History.com. History. Marrë më 4 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Nolfi, Joey. "Brendan Fraser: The Affair matters in the age of alternative facts". Entertainment Weekly. Marrë më 4 mars 2018. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Petski, Denise (6 prill 2017). "Brendan Fraser Joins Cast Of 'Condor' Audience Network Series". Deadline. Marrë më 29 maj 2017. Fraser will play Nathan Fowler, an unstable yet efficient central cog in an unholy alliance between the private military company that employs him and the CIA. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ Ravindran, Manori (29 shtator 2020). "Tom Welling, Brendan Fraser Actioner 'Professionals' Finds Global Distribution With Rainmaker Content". Variety. Marrë më 15 dhjetor 2020. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]