Breshtanji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Breshtanj
Αυγή
Fshat
Vendndodhja
Breshtanj is located in Greqia
Breshtanj
Breshtanj
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Janinës
Komuna e Konicës
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 26′ 57″ Veri

21° 10′ 31″ Lindje

Breshtanj (greqisht: Αυγή/Avgí) është fshat në qarkun i Janinës, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μπρέστανη/Bréstani.[1] Në vitin 1929, emri i vendbanimit ishte ndryshuar prej Κρύα Νερά/Kría Nerá më emrin greke të tjerë si Αυγή/Avgí.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

vendndodhja

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]