Brezi (shoka)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një veshje tradicionale shqiptare

Brezi i cili në disa zona quhet shoka, paraqet në vetvete një element të rëndësishëm dhe të pandarë të veshjes tradicionale shqiptare. Brezi ose shoka punohet prej leshi në vegje e kombinuar me pet e ngjyrosur afërsisht me ngjyrat e ylberit, e gjate sa sillet disa here rreth mesit. Vishet nga burrat në të gjithë Shqipërinë, Kosovën, Republikën e Maqedonisë, Serbinë, Malin e Zi dhe në fshatrat Arbëresh të Italisë. Ai rrjedh direkt nga rripi ilir.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stipčević, Aleksandar (1977). The Illyrians: History and Culture. History and Culture Series. Noyes Press. fq. 89. ISBN 0-8155-5052-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)