Jump to content

Brisku i Poshtëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brisk i Poshtëm
Popullsia
 • Gjithsej134

Brisk i Poshtëm, (malazezisht: Доња Бриска/Donja Briska) është vendbanim në Komunën e TivaritMal të Zi. Sipas regjistrimi të popullsisë së vitit 2003, ka 134 banorë.

Në këtë vendbanim jetojnë vetëm 33 banorë të moshës madhore, çka do të thotë se të rinjë në këtë vendbanim nuk ka. Msha mesatare e popullsisë është 40,3 vjet.

Në vendbanim janë vetëm 14 ekonomi familjare.

Ky vendbanim krejtësisht është i banuar nga Shqiptarët.

Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjatë shek. të XX-të
1948 99
1953 116
1961 109
1971 129
1981 130
1991 145
2003 134

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së Malit të Zi, Brisku i Poshtëm ka pasur 27 banor, 11 ekonomi familjare dhe 19 banesa.[1] 27 11 19

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]