Brookfield, Wisconsin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brookfield
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Brookfield
Vendndodhja
Brookfield is located in SHBA
Brookfield
Brookfield

Koordinatat: 43°3′29″V 88°6′53″P / 43.05806°V 88.11472°P / 43.05806; -88.11472

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Qarku Wakesha
Kryetari i Bashkisë Steven V. Ponto[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 71.46 km2
 •  tokësore 70.16 km2
 •  ujore 1.29 km2
Lartësia 253 m (m.n.d.)
Popullsia 38,016 banorë
Dendësia 540.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST UTC-6
Verore CDT UTC-5
Kodi Postal 53005, 53008, 53045
Prefiksi 262
Koordinatat 43° 3′ 29″ Veri

88° 6′ 53″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ci.brookfield.wi.us

Brookfield është qytet e cila ndodhet në Qarkun Wakesha, Wisconsin, SHBA. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 38.016 banorë. Brookfield është qyteti i tretë më i madh në Qarkun Wakesha.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Brookfield ndodhet në perëndim të Milwaukee në Qarkun Wakesha në një zonë e banuar fillimisht nga indianët Potawatomi. Koloneli i parë i njohur i bardhë ishte Robert Curren i cili ndërtoi kabinën e parë të drurit në vitin 1836. Fermat mbizotëronin peizazhin në mesin e shekullit të 20-të.[2]

Qyteti i Brookfield u inkorporua më 14 gusht 1954 prej Qytezës Brookfield, një pjesë e së cilës ende mbijeton përgjatë buzë perëndimore të qytetit.[3]

Qeveria[redakto | përpunoni burim]

Kryetari i Brookfield zgjidhet çdo katër vjet. Më 1 prill 2014, kryetari i tanishëm Steve Ponto mposhti ish-kryetarin Jeff Speaker me një votim prej 4.512 deri në 2.539.[4]

Brookfield përfaqësohet nga Jim Sensenbrenner (Republikanë) në Shtëpinë e Përfaqësuesve të SHBA-së dhe nga Ron Johnson (R) dhe Tammy Baldwin (Demokratë) në Senatin e Shteteve të Bashkuara. Leah Vukmir (R) përfaqëson Brookfield në Senatin e Shteteve të Uiskonsinit, dhe Rob Hutton (R) dhe Dale P. Kooyenga (R) në Asamblenë e Shtetit të Uiskonsinit.

Këshilli i Përbashkët përbëhet nga 14 anëtarët e këshillit bashkiakë, ku dy përfaqësojnë secilën nga shtatë rrethet. Ata shërbejnë në mandate katërvjeçare, me një anëtar nga çdo distrikt për zgjedhje çdo vit tjetër.

Binjakëzimet[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "City of Brookfield Official Web Site". Marrë më 2010-04-28. 
  2. ^ Brookfield (brief history) Wisconsin State Historical Society
  3. ^ About Brookfield-History
  4. ^ Linnane, Rory (April 1, 2014). "Ponto takes wide lead in mayoral election, defeating Speaker". BrookfieldNow. Marrë më 2014-05-05.