Brumado

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brumado
qark
Motoja (la): In ominibus primus. (Në të gjitha e parë.)
noform
Stema_figura
Stema
Brumado-bahia - panoramio - Roberto de vasconcel… (2).jpg
Flamuri
Vendndodhja
Brumado is located in Brazili
Brumado
Brumado

Koordinatat: 14°12′J 39°55′P / 14.200°J 39.917°P / -14.200; -39.917

Administrimi
Shteti Flamuri Brazili
Shteti federal Bahia
Rajoni Verilindje
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2 207,612 km2
 •  urbane 2 174 km2
Lartësia 455 m (m.n.d.)
Popullsia 69 473 banorë (2016)
Dendësia 29 01 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 11 qershor 1877
Vendasit Brumadense
Zona Kohore UTC-3
Kodi Postal 461000-000
Prefiksi 77
Faqja Zyrtare Brumado Prefektura

Brumado është një qytet brazilian në Bahia, rajonin verilindje të Brazilit, pikërisht në rajonin e mesme të shtetit Jug-Qendrore, në të njëjtin emër mikro-rajonit, 555 kilometra nga kryeqyteti i shtetit, Salvador. Zona e saj e tokës është 2 207,612 kilometra katrorë, selia zonë pushtuese 2174 kilometra katrorë dhe lartësi prej 454 metra. Sipas Institutit Brazilian i Gjeografisë dhe Statistikave (IBGE), në vitin 2016 popullsia e saj është vlerësuar në 69,473 njerëz. Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI) është 0,656 (mesatare).[1][2]

Qyteti është i njohur si "Ore Kapital" duke pasur në bodrumin tënd një shumë të mineraleve, e cila është baza e ekonomisë së saj dhe të presë kompanitë e mëdha minerare që mbajnë aktivitetet e tyre nxjerrëse në Sierra de Mares, nga rruga, gjithashtu ajo është një nga pamjet e qytetit, për të formuar peizazh malor.[3]

Brumado ka si bashkitë fqinje komunat e Livramento de Nossa Senhora, Don Basilio, Aracatu, Rio de Contas, Stone Malhada, Tanhaçu, Ituaçu, Rio Antonio, Royal Laguna dhe Karaibe. Përse kufi me qytetin e Rio de Contas përmes lumit që ka të njëjtin emër, në këtë mënyrë edhe e bën kufirin me Chapada Diamantina. Qyteti ka një vend të privilegjuar kombinuar me përfitime të tjera të tilla si kryqëzim të madh të rrugëve, si BA-262 autostrada, BA-148 dhe BR-030, gjithashtu duke u mbështetur në Ferrovia Centro-Atlantica (FCA).[4][5]

referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:Pt"Mapa da saúde". Marrë më 9 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stampa:Pt"Brumado; auto: Instituti Brazilian i Gjeografisë dhe Statistikave (IBGE)". Marrë më 9 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Stampa:Pt"Magnesita" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 23 dhjetor 2015. Marrë më 9 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Stampa:Pt"Aspectos gerais". Marrë më 9 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Stampa:Pt"O crescimento degradação hídrica no vetor norte de Brumado". Marrë më 9 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)