Brutaliteti policor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Protesta kundër brutalitetit të policisë në Montreal.

Brutaliteti policor është përdorimi i tepruar dhe i pajustifikuar i forcës nga forcat e rendit kundër një individi ose një grupi. Është një formë ekstreme e keqsjelljes së policisë dhe është një shkelje e të drejtave civile. Brutaliteti i policisë përfshin, por nuk kufizohet vetëm në, rrahje, të shtëna, "heqje të pahijshme dhe përdorim të pajustifikuar të elektroshokut".

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Policia, Shteti

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]