Buferët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Buferët janë tretje të acideve dhe bazave të tyre të konjuguara. Ekzistojnë buferë jashtëqelizorë dhe buferë brendaqelizorë. Sistemi kryesor buferik i lëngut jashtëqelizor është sistemi acid karbonik-bikarbonat, kurse me më pak ndikim janë buferët fosfatik dhe buferë proteinik.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike - Universiteti i Prishtinës, 2002 Archived 27 September 2007[Date mismatch] at the Wayback Machine. Fakulteti i Mjekësisë