Jump to content

Bukë misri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Buke misri
Leqeniku
Leqeniku

Bukë misri është një lloj bukë e bërë me miell misri, lidhur me kuzhinën e Shteteve të Bashkuara Jugore, me origjinë nga kuzhina native amerikane. Buka e misrit dhe petulla të bëra me miell misri të bluar imët ishin ushqimet kryesore të popullit Hopi në Arizona. [1] Populli Hidatsa i Midwestit të Sipërm e quajti bukën e misrit të pjekur naktsi. Fiset Cherokee dhe Seneka e pasuruan brumin bazë, duke shtuar gështenja, fara luledielli, mollë ose manaferra dhe ndonjëherë duke kombinuar fasulet ose patatet me miell misri. [2] Versionet moderne të bukës së misrit zakonisht mbruhen nga pluhuri për pjekje . [3]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amerikanët vendas kishin përdorur misër të bluar (misër) si ushqim për mijëra vjet [4] përpara se evropianët të mbërrinin në Botën e Re. [5] Kolonët evropianë, veçanërisht ata që banonin në kolonitë jugore angleze, mësuan recetat dhe proceset origjinale për gatimet e misrit nga fiset autoktone amerikane Cherokee, Chickasaw, Choctaw dhe Creek, dhe së shpejti ata shpikën receta për përdorimin e miellit të misrit në bukë të ngjashme me ato të bëra me drithëra në dispozicion në Europë. Buka e misrit është quajtur "gur themeli" i kuzhinës së Shteteve të Bashkuara Jugore . [6] Mielli i misrit prodhohet duke bluar kokrrat e thata të papërpunuara të misrit. Grilat prodhohen duke njomur kokrrat e misrit të papërpunuar në ujë të nxehtë që përmban hidroksid kalciumi (një kripë alkaline), e cila liron lëvozhgat e kokrrave (krundet) dhe rrit vlerën ushqyese të produktit (duke rritur niacinën e disponueshme dhe aminoacidet e disponueshme). Këto ndahen me larje dhe pluskim në ujë, dhe kokrrat e zbutura paksa të fryra tani quhen hominy. Hominy, pozole në spanjishtën meksikane, gjithashtu bluhen në masa harina për arepas, tamales dhe tortilla. Kjo teknologji e lashtë vendase amerikane është quajtur nixtamalization . [7] Përveç bukës së misrit, amerikanët vendas përdorën misër për të bërë një sërë pjatash të tjera, nga grimcat e njohura të hominit deri te pijet alkoolike (siç është chicha e Andeve). Buka e misrit ishte popullarizuar gjatë Luftës Amerikane Civile, sepse ajo ishte shumë e lirë dhe mund të bëhej në shumë forma, bukë gëzof apo thjesht e skuqur (si pone pa maja, misri fritters, hoecakes, etj ). [8]

Malet Apallaçe, buka e misrit e pjekur në një tigan hekuri të rrumbullakët, ose në një tavë ëmbëlsirash të çfarëdo forme, referohet ende si një "pone" e bukës së misrit (në krahasim me "tortat me shatë", termi për bukën e misrit të skuqur në stilin e petullave); dhe kur brumi i biskotave (dmth "biskota" në kuptimin amerikan të fjalës) piqet herë pas here në një tortë të madhe dhe jo si biskota të veçanta, kjo quhet "biskota pone".

Termi "pone misri" përdoret ndonjëherë në mënyrë nënçmuese për t'iu referuar dikujt që zotëron disa veçori rurale, jo të sofistikuara ("ai është një pone misri"), ose si një mbiemër për të përshkruar karakteristika të veçanta rurale, popullore ose "hick" (p.sh., "misër pone" humor). Ky term poshtërues shpesh u drejtohet personave nga zonat rurale të Shteteve të Bashkuara Jugore dhe Mesperëndimore. Një personazh në stripin komik Lil' Abner, General Jubilation T Cornpone, ishte një gjeneral mitik i Luftës Civile nga Dogpatch i njohur për tërheqjet e tij dhe frikacakët e imponuar.

Me zbulimin e Amerikës misri dhe produktet e tij janë përhapur edhe në Evropë dhe vende e kontinente tjera të botës.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Cumo, Christopher (2021). Ancestral Diets and Nutrition. Taylor & Francis. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ New York State Museum Annual Report. 1910. fq. 70. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Wilson, C. R. (2007). "Cornbread". In J. T. Edge (ed.), The New Encyclopedia of Southern Culture: Vol. 7: Foodways (pp. 152–154). The University of North Carolina Press.
  4. ^ Teosinte was known in Rio Balsas (Mexico) valley from 9000 BP and was introduced in what is now the United States by the Anasazis circa 1000 AD
  5. ^ "Corn Bread". Indians.org. Marrë më 14 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "A Southern Commandment". PineStraw Magazine (në anglishte amerikane). 28 tetor 2016. Marrë më 4 nëntor 2019.
  7. ^ Dragonwagon, Crescent (2007). The Cornbread Gospels. Workman Publishing. ISBN 978-0-7611-1916-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ The acid-base reaction effected by baking powder mixed with the water-based liquids in the dough releases gas that causes the bread to rise during baking. Yeast is a living organism that releases gas under low-temperature conditions as it rises before baking. The yeast bodies continue rising so long as sufficient nutrients and proper warmth exist. During baking the temperature exceeds that which the yeast bodies can tolerate, and they die.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]