Bulevardi Bajram Curri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bulevardi Bajram Curri është një bulevard kryesor i Tiranës, Shqipëri. Është emëruar pas Bajram Currit, një aga shqiptar. Ai shkon në drejtimin perëndim-lindje dhe përshkon qendrën e qytetit në jug të sheshit qendror Skënderbej. Në Parkun Rinia kryqëzohet me Bulevardin Dëshmorët e Kombit në jug të sheshit.[1] Në drejtim të lindjes degëzohet në rrugën Ali Demi. Në të kaluarën mbante emrin Shqiperia e Re. Bulevardi, së bashku me Bulevardin Zhan D'Ark, iu nënshtruan rindërtimit në vitin 2003.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jeroen van Marle, Alwyn Thomson, Tirana In Your Pocket, p. 20
  2. ^ "Tirvana.gov". Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2019. Marrë më 8 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)